Brezno 12. októbra (TASR) - Slávnostnou svätou omšou k 140. výročiu Matice slovenskej vyvrcholil dnes 36. ročník celoslovenskej prehliadky záujmovej umeleckej tvorivosti pedagogických zamestnancov Chalupkovo Brezno.
Laureátmi sa stali za umelecký prednes prózy Slávka Lišková z Revúcej, za literárnu tvorbu Margita Kuchčáková z Orličieho na Orave a Dagmar Žiaková Janišová zo Zemianskej Olče, za výtvarnú tvorbu Dana Žilová z Čierneho Balogu. Za interpretáciu ľudovej piesne si titul laureátok odnieslo trio učiteliek z Jarabiny Anna Sukovatá, Marta Ruckschlossová a Daniela Derevjaniková. V kategórii umelecko-dokumentárne videofilmy sa laureátmi stali Tomáš Lengyelfalusy zo Žilinskej univerzity a Martin Palka z Mojmíroviec.
Okrem toho odborná porota udelila mimoriadne ceny. Dagmar Pokorná z Mosta pri Bratislave dostala Cenu prezidenta Slovenskej republiky za najlepšiu literárnu tvorbu pre deti a mládež. Anna Hanesová zo Zvolena získala Cenu Ministerstva školstva SR za mimoriadne úspešné umelecké spracovanie tematiky výchovy a vzdelávania mladej generácie. Cenou ministra kultúry za prednes tvorby pre deti a mládež odmenili Gabrielu Šimalovú z Trstenej.
Daniela Vystrčilová z Topoľčian si z Brezna odniesla Cenu Odborového zväzu zamestnancov školstva a vedy, ktorou odmenili jej mimoriadne úspešné umelecké spracovanie tematiky života a práce učiteľov a výchovných pracovníkov. Cenu Gustáva Kazimíra Zechentera Laskomerského za tvorivý prínos k rozvoju humoristického odkazu slovenskej literatúry získal Róbert Hakala z Trebišova. Miroslav Sklenárik z Revúcej prevzal Cenu Martina Rázusa za mimoriadne úspešné umelecké spracovanie tematiky regionálnej histórie Brezna a okolia. Učiteľky Gymnázia v Sečovciach Oľga Ščerbová, Helena Megyešiová, Dominika Bašárová a Henrieta Gabriková dostali Cenu Karola Kuzmányho, ktorou Miestny odbor Matice slovenskej v Brezne ocenil ich mimoriadne úspešné umelecké spracovanie tematiky zamerané na prehlbovanie a upevňovanie národného povedomia.
Júlia Čurillová z Bystrian dostala Cenu Mikuláša Kováča, Alžbeta Zatrochová z Revúcej Cenu Sama Chalupku, Peter Ličko z Hnúšte Cenu Pavla Tonkoviča a Martin Mucha zo Spišskej Novej Vsi Cenu Eleny Holéczyovej.
Účastníci Chalupkovho Brezna si pripomenuli pamiatku breznianskeho hudobného skladateľa Vojtecha Wicka a vysokoškolského pedagóga a literárneho vedca Ivana Plintoviča. Wick, ktorého 95.výročie narodenia pripadá na tento rok, bol známy ako prvý slovenský autor šansónov.
Prehliadku organizujú na počesť spisovateľa Jána Chalupku, ktorý v Brezne pôsobil ako evanjelický farár.