BRATISLAVA 14. októbra (SITA) - Environmentálne zákony spojené so vstupom Slovenska do Európskej únie (EÚ) si vyžiadajú veľký finančný balík, čo bude znamenať zánik pre menšie podniky. Upozornil na to dnes na tlačovej besede v Bratislave generálny riaditeľ Kappa Obaly Štúrovo, a. s., a prezident Asociácie priemyselnej ekológie na Slovensku (ASPEK) Ľuboš Lopatka. Najväčšie komplikácie očakáva pri napĺňaní zákona o IPKZ (integrovaná prevencia a kontrola znečistenia), ktorý sa dotkne viac než 500 subjektov. Problematické budú podľa neho najmä povoľovacie procesy. Ak podniky nezískajú povolenie o IPKZ v stanovených termínoch, najmä pri starých prevádzkach a technológiách hrozí ich odstavenie.
Riaditeľ odboru ochrany životného prostredia Slovenských elektrární (SE) Branislav Mihály upozornil aj na zákon o závažných priemyselných haváriách. Napriek tomu, že podniky už na konci minulého roka odovzdali inventarizáciu nebezpečných látok na okresné úrady, stále čakajú na rozhodnutie, do ktorej kategórie budú zaradené. Mihály má obavy, že aj napriek trojročnému dohodnutému obdobiu, sa bude situácia riešiť v poslednej chvíli, čo môže byť na úkor kvality.
Problematické je podľa zástupcov ASPEK tiež získavanie peňazí z eurofondov priemyselnou sférou. Pri ich čerpaní je totiž uprednostnený verejný sektor a vkladanie prostriedkov do infraštruktúry. Podniky majú veľmi obmedzené možnosti. V súčasnosti i v budúcnosti bude nutné investovať peniaze najmä do ochrany vôd, ktorá je od 70. rokov veľmi zanedbávaná.
Mimovládne, nezávislé a neziskové združenie ASPEK, ktoré zastrešuje záujmy podnikateľskej obce v oblasti ochrany a tvorby životného prostredia, si pripomína 10 rokov svojej činnosti. Jednou z dominantných aktivít je účasť na tvorbe nových právnych noriem s dôrazom na približovanie sa slovenskej environmentálnej legislatívy k európskej tak, aby zohľadňovala aj možnosti podnikovej sféry. Členmi ASPEK sú priemyselné podniky, výskumné, výrobné, konzultačné, projektové a ďalšie subjekty. V súčasnosti má vyše 90 členov.