Radí energetický poradca Ing. Daniel Kalus

Od minulého týždňa v sídle Energetického centra v Bratislave na Ambrovej ulici č. 35 vždy v utorok a vo štvrtok funguje bezplatné energetické poradenstvo. Ak sa chcete dozvedieť, ako v domácnosti ušetriť energiu aj peniaze, alebo máte konkrétny problém ..

Od minulého týždňa v sídle Energetického centra v Bratislave na Ambrovej ulici č. 35 vždy v utorok a vo štvrtok funguje bezplatné energetické poradenstvo. Ak sa chcete dozvedieť, ako v domácnosti ušetriť energiu aj peniaze, alebo máte konkrétny problém pri vykurovaní, príprave teplej a studenej vody, spotrebe elektrickej energie, spotrebe vody či využívaní klasických alebo obnoviteľných zdrojov energie, stačí navštíviť v uvedených dňoch medzi 14.30 až 18.30 h energetického poradcu. Otázku možno zaslať aj písomne. Aby ste predišli čakaniu na konzultáciu, je lepšie sa telefonicky objednať na čísle 02/593 000 91. Počas prvých dní sa spotrebitelia obrátili na centrum s týmito otázkami:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

o o o

Plánujem vykurovanie novostavby rodinného domu a bol som naklonený solárnemu systému v kombinácii s kondenzačným kotlom + bivalentný zásobník vody. Teraz však začínam pochybovať, či je tá investícia 100-tisíc korún vhodná. Reálna návratnosť je totiž 10 až 15 rokov a to sa mi zdá pridlhý čas. Aký je váš názor?

„Návratnosť investícií v energetike, ktorá sa pohybuje v rozsahu 10 až 15 rokov, je úplne bežná. Musíte počítať s tým, že životnosť takéhoto systému je až tridsať rokov, takže v podstate ďalších pätnásť rokov budete na tomto systéme zarábať. Rodinný dom sa väčšinou nestavia len pre jednu generáciu a určite plánuje v ňom zostať viac ako tých tridsať rokov. A ešte jedna poznámka na záver. Neviem síce, ako ste spočítali návratnosť investície, ale musíte rátať s tým, že cena plynu nezostane dlho na súčasnej hodnote a je tu predpoklad, že sa dostane vysoko nad hranicu 10 Sk/m3 pre maloodber. Tým sa vám návratnosť podstatne skráti.“

SkryťVypnúť reklamu

o o o

Existuje finančná podpora štátu na použitie solárnych kolektorov? Je to pre mňa jedno z kritérií pri rozhodovaní o ich využití.

„Na Slovensku, žiaľ, takáto podpora neexistuje, a aj preto u nás zatiaľ nie je využitie niektorých obnoviteľných energetických zdrojov ekonomicky výhodné. Vzhľadom na túto skutočnosť sa návratnosť solárnych kolektorov pohybuje v rozmedzí 10 až 15 rokov. Je však potrebné uvedomiť si trend nárastu cien energií, najmä plynu, ktorý má za následok zreálňovanie cien technológií na využívanie obnoviteľných energetických zdrojov a skracovanie času ich investičnej návratnosti.“

o o o

Aké povolenia potrebujem, ak by som si chcel na strechu nášho obytného domu namontovať slnečné kolektory?

„To vám povedia na mestskom, prípadne miestnom úrade, odbor životného prostredia.“

SkryťVypnúť reklamu

o o o

Stačí do rodinného domu pre štvorčlennú rodinu kotol so 45-litrovým zásobníkom na teplú úžitkovú vodu? Alebo je lepší 90-litrový zásobník? Nechcel by som totiž zažívať situáciu, keď treba čakať na teplú vodu, napr. na kúpanie pre viacerých členov rodiny. Alebo je zbytočné ohrievať stále 90 litrov?“

„V žiadnom prípade nebude postačujúci ani 90-litrový zásobník, nieto ešte 45-litrový. Na určenie objemu akumulačného zásobníka teplej úžitkovej vody sa používa norma STN. Pre štvorčlennú rodinu by to malo byť aspoň 150 litrov.“

o o o

Je rozumné umiestniť chladničku v chladnejšom prostredí?

„Moderné chladničky sú na tom konštrukčne lepšie ako predošlé, no istá zásada platí stále. Na správnu funkciu chladničky treba prostredie, ktoré dokáže absorbovať teplo odobrané potravinám uloženým v chladničke, ktoré chladnička (zvyčajne na zadnej stene) produkuje. Aj výrobcovia chladničiek uvádzajú, je treba za chladničkou nechať dostatočný priestor na odvod tepla a neumiestňovať chladničky do blízkosti tepelných zdrojov (napr. radiátory).“

SkryťVypnúť reklamu

o o o

Uvažujem o kúpe nového sporáka. Rozhodujem sa medzi plynovou platňou (ktorá mi však úplne nevyhovuje z estetického hľadiska) a sklokeramickou doskou. Poraďte mi, prosím, či existuje nejaký prepočet z hľadiska spotreby plynu a tomu zodpovedajúcej spotreby elektrickej energie? Ktorá z možností je výhodnejšia aj čo sa týka cien plynu, resp. elektriny v budúcnosti, keď budeme napr. v EÚ?

„Keď použijete akýkoľvek prepočet prevádzkových nákladov z hľadiska plynu a elektriny, zariadenie na elektrickú energiu bude vždy o niečo finančne náročnejšie. Pri klasických plynových a elektrických sporákoch v bytoch je to drahšie asi o 1000 – 1500 Sk ročne. Treba si však uvedomiť aj hygienické hľadisko, kde predsa pri spaľovaní plynu v kuchyni vznikajú škodliviny. Elektrická energia je určite ‚čistejšia‘. Čo sa týka cien elektriny a plynu, tie budú stále rásť spolu, a je veľmi nepravdepodobné, že by sa cena niektorej z týchto energií výrazne znížila.“

SkryťVypnúť reklamu

o o o

Aké úspory prináša zatepľovanie?

„V súčasnosti platné STN majú oproti minulosti niekoľkokrát väčšie nároky na tepelno-technické vlastnosti stavebných konštrukcií. Pri náraste cien za energiu a palivá má zatepľovanie významný energetický a ekonomický vplyv a prináša úspory energie 30 až 50 percent.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 393
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 990
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 215
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 103
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 784
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 652
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 646
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu