Vláda sa zaviazala, že do rezortu obrany pôjdu 2 percentá hrubého domáceho produktu. Rozpočet na rok 2004 však hovorí, že to bude len 1,9 percenta HDP.
Exminister obrany Ivan Šimko si myslí, že by sme mali dodržať dve percentá. „Veľmi vážne o tom hovoril aj generálny tajomník NATO lord Robertson minulý týždeň v Colorade na stretnutí ministrov obrany členských a prizvaných krajín NATO,“ povedal. Podľa neho inak bude naša krajina hrať „druhú ligu“. Aj niektoré iné štáty neplnia podmienku 2 percent HDP na obranu, ale „podľa toho vyzerá aj ich slovo v NATO“.
Šimko hovorí, že nevidel poslednú verziu schváleného rozpočtu, preto si počká na jeho znenie. Výhradu k rozpočtu obrany, ale aj školstva a pôdohospodárstva, už vyslovil prezident Rudolf Schuster.
Premiér Mikuláš Dzurinda včera tvrdil, že v „globále“ sú v rozpočte na obranu a plnenie partnerských cieľov 2 percentá HDP. Ministerstvo ale podľa vládnych dokumentov dostane 24,3 mld korún, čo je len 1,9 percenta HDP. Materiál s názvom Programový plán rezortu ministerstva obrany na roky 2003 až 2008 pritom hovorí, že pre rozpočtovú kapitolu ministerstva by sa mali vyčleniť financie v spomínanom objeme 2 percent HDP od roku 2003.
Šéf parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Robert Kaliňák povedal, že vláde sa už podarilo vyslať niekoľko problematických signálov smerom k NATO v súvislosti so zmenami na dôležitých postoch a financie na obranu sú „aktuálna perlička“. Keď médiá zverejnili informáciu, že Slovensko nedá na obranu sľubované peniaze, podľa Kaliňáka sa ozvali zástupcovia partnerov v NATO a pýtali sa, ako je to možné.
Predseda SMK Béla Bugár hovorí, že minister financií Ivan Mikloš nechce dopustiť, aby sa deficit rozpočtu 3,9 percenta zvýšil na 4. „Potom by sa našli peniaze nielen pre poľnohospodárstvo, ale aj na obranu. Očakávam však väčšiu aktivitu rezortného ministra obrany za SDKÚ Juraja Lišku,“ poznamenal Bugár. (sp)