Brusel 16. októbra (TASR) Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda potvrdil dnes na summite EÚ v Bruseli hlavné priority Slovenska v rokovaniach o európskej ústave, naznačil však možné ústupky z týchto požiadaviek.
"Výsostným záujmom" Slovenska aj naďalej ostáva princíp jeden komisár-jedna krajina, pretože odzrkadľuje rovnosť členských štátov. "Naozaj si myslím, že najlepšie by bolo, keby nás bolo 25 komisárov, pretože by to veľmi zjednodušovalo (komisiu)," povedal Dzurinda na brífingu počas summitu.
Na druhej strane však nepriamo pripustil, že Slovensko by mohlo prijať aj komisiu, v ktorej by po roku 2009 hlasovalo iba 15 komisárov, ale s rovnoprávnym striedaním všetkých krajín.
"Keď bude 15 komisárov, ktorí budú hlasovať, a tí ďalší budú rotovať, že povedzme v troch mandátnych obdobiach raz budeme chýbať, ale každý, aj Slovák, aj Nemec, aj Čech a Francúz, no tak prosím. Len sa už objavujú komplikácie a otázky," povedal Dzurinda.
Podľa premiéra "to pre Slovensko nemôže skončiť zle", ale lepšie a jednoduchšie by bolo, keby aj po roku 2009 bol v komisii za každú krajinu jeden plnoprávny komisár.
Druhou citlivou oblasťou je podľa Dzurindu otázka systému rozdelenia hlasov v Rade ministrov. Aj keď pre SR by bol najprijateľnejším variantom systém hlasovania zmluvy z Nice, podľa Dzurindu "sa absolútne nič nestane, keď to bude dvojitá väčšina", ako ju navrhuje Konvent.
"Nepovažujem to za nijako dramatické, to rozhodovanie bude takým štátom ako Slovensko ponúkať naozaj dôstojné postavenie pri rozhodovaní za európskym stolom," vyhlásil premiér.
Dzurinda po dnešnom kole rokovaní o ústave vyjadril želanie, aby sa dohodu podarilo dosiahnuť v decembri: "Nesmierne si to želám, aj kvôli referendám v jednotlivých krajinách." Podľa premiéra nevyjasnené otázky nie sú "oblasťami, na ktorých by sa mala zlomiť európska ústava". "Principiálny problém nevidím," uzavrel.
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan povedal, že po dnešku "sú karty položené na stôl" a talianske predsedníctvo vie, čo chcú jednotlivé krajiny dosiahnuť.
"Koncom novembra chcú mať (talianske predsedníctvo) jeden ucelený dokument, ktorý by všetky tieto názory odrážal a ktorý by bol vlastne výsledkom toho, čo priniesol Konvent a rokovanie medzivládnej konferencie," dodal šéf slovenskej diplomacie.
(spravodajcovia TASR Robert Sermek a Ivana Mičicová) juh Upozornenie: Medzinárodná redakcia TASR vydá k správe zvukový záznam