Düsseldorf 19. septembra (TASR) - Nemecké univerzity a vysoké školy, hrdé na svoju tolerantnosť a vysokú odbornú úroveň, sú zdesené zo správy, že minimálne traja páchatelia teroristických útokov vo Washingtone a v New Yorku študovali niekoľko rokov v Nemecku - a nadobúdali vedomosti, ktoré mohli využiť vo svojom skazonosnom diele, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung.
"Sme zdesení z toho, že univerzity a vysoké školy možno zneužiť ako miesto odpočinku pre potenciálnych teroristov," hovorí predseda Vysokoškolskej rektorskej konferencie profesor Klas Landfried. "Pokiaľ to človek berie z pohľadu najnovších udalostí, možno vysoké školy považovať taktiež za potenciálne obete teroristických útokov napríklad zo strany pravicových extrémistov. Ich cieľom sa môžu stať napríklad študenti z islamských krajín a celkovo zo zahraničia," vyhlásil Landfried v rozhovore pre nemecký denník.
Atentátnici zostali v pamäti ostatných študentov ako nenápadní a uzatvorení ľudia. Ich vyučujúci tvrdia, že neobjavili nič, čo by naznačovalo spojenia s teroristami, či dokonca plánovanie atentátov.
Práve preto sú vysokoškolskí pedagógovia v Nemecku skeptickí voči intenzívnemu sledovaniu ôsmich tisícok študentov, ktorí prišli do krajiny z Afganistanu, Iránu, Pakistanu a zo Spojených arabských emirátov. Rovnako odmietajú myšlienku drastických opatrení, napríklad podstatného obmedzenia počtu študentov z arabsko-islamského priestoru.
"Nemôžeme nikomu zakázať štúdium v Nemecku len preto, že vyznáva iné náboženstvo alebo že pochádza z islamskej krajiny," dopĺňa Landfried.
Za odmietavým postojom rektorov sa však skrýva aj obava, že nemecké vysoké školy by mohli prísť o svoju namáhavo vybudovanú prestíž.