Na mramorovej doske úplne nového pamätníka je vyrytý nápis – obetiam terorizmu. Zajtra sa pri ňom zídu príbuzní ľudí, pre ktorých sa toto miesto stalo osudným.
Budova, v ktorej čečenské teroristické komando zajalo takmer tisíc ľudí, dnes prakticky ničím nepripomína udalosti z 23. až 25. októbra minulého roka. Romantický muzikál zanikol a na streche znovu stojí len staré sovietske logo továrne na guličkové ložiská.
V budove nikto nechce vystupovať. „Ľudia si myslia, že toto miesto je prekliate,“ hovorí strážnik z neďalekého parkoviska.
Najmenej 129 ľudí, ktorí išli večer pokojne do divadla, sa nevrátilo a dosiaľ nikto nie je schopný odpovedať, prečo museli zomrieť.
Stále sa špekuluje, že obetí bolo viac, než oficiálne oznámili. Na zoznamoch zhromaždených médiami dosiaľ figuruje viac ako 60 ľudí, ktorí údajne boli v divadle a sú vraj stále nezvestní.
Veľa otáznikov zostáva okolo príčiny smrti väčšiny obetí. Dnes už i oficiálni predstavitelia priznávajú, že veľa ľudí mohla usmrtiť prisilná dávka plynu. V žiadnom úmrtnom liste obetí to však uvedené nie je.
„Chcela som vedieť, prečo zomrel môj syn. Neverím, že príčinou jeho smrti bolo to, že dva dni nejedol a že nepohodlne sedel,“ hovorí predsedníčka výboru pozostalých Nord-Ost Tatiana Karpovová.
Lekári v nemocniciach, ktoré prijali stovky ľudí otrávených plynom, dosiaľ nemôžu pochopiť, prečo im úrady neoznámili, aký prostriedok pri záchrannej akcii nasadili.
Doterajšie výsledky šetrenia sú veľmi skromné. Ruské vedenie však už túto kapitolu zjavne uzavrelo. Chemika, ktorý poradil zvláštnym službám, aby na záchranu rukojemníkov použili smrtiaci plyn, vyznamenali vysokým titulom Hrdina Ruska.
Autor: ALEXANDRA MALACHOVSKÁ, čtk