Bratislava 22. októbra (TASR) - Vysokoškolský pedagóg Oliver Bakoš sa so súčasnou situáciou v slovenskom školstve vyrovnáva po svojom - neštrajkuje, ale píše. Nedávno tak krstil svoju druhú prozaickú knihu humoristických poviedok z jemu dobre známeho prostredia nazvanú trefne O učiteľoch a ľuďoch.
Pre autora so zmyslom pre humorné zveličenie naše školstvo ponúka jednu veľkú výhodu - už si nemusí prakticky nič vymýšľať - stačí si všímať skutočnosť a literárne ju dotvoriť. "Týmto spôsobom reagujem na to, čo ma naozaj trápi a mrzí. Zdá sa mi, že spoločnosť je voči učiteľom a ich postaveniu viac-menej ľahostajná. A nemyslím si, že len v kruhoch, ktoré sú bezprostredne zainteresované kvôli výuke svojich detí, ale často aj ľudia, ktorí sú vo vedení krajiny a mali by zaujímať dôstojnejší a rozvážnejší postoj," myslí si spisovateľ a vedúci Katedry estetiky na Filozofickej fakulte UK v Bratislave.
Ako dodáva, hlavnou postavou v jeho novej knihe však nie sú ani tak "učitelia a iní ľudia", ale smiech a ideály, ktoré sú dnes značne deformované. Čitateľom, ktorí by sa v poviedkach náhodou našli, odkazuje už to, čo platilo v prípade jeho prvotiny Katedra paupológie: "Akákoľvek podobnosť je síce náhodná, ale ak sa nájde, je v každom prípade poľutovaniahodná."
aj bar