Bratislava 24. októbra (TASR) - Viac ako tri pätiny Slovákov - 61 percent chápe budúcoročný vstup do EÚ ako prínos pre občanov SR, kým necelá tretina oslovených - 30 percent má päť mesiacov po úspešnom referende opačný názor.
Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý realizoval Ústav pre výskum verejnej mienky pri ŠÚ SR od 1. do 9. októbra 2003 na reprezentatívnej vzorke 1199 respondentov vo veku 18 a viac rokov. Prínos vstupu Slovenska do EÚ očakávajú vo väčšej miere, ako je celoslovenský priemer, respondenti vo veku 25 až 29 rokov - 70 percent a 30 až 39 rokov - 71 percent, stredoškolsky a vysokoškolsky vzdelaní oslovení, podnikatelia, zamestnanci v súkromnom alebo verejnom sektore, opýtaní z miest nad 100 tisíc obyvateľov a Košického kraja. Z hľadiska politických inklinácií sú to priaznivci všetkých koaličných strán.
Medzi oslovených, ktorí neočakávajú prínos vstupu Slovenska do EÚ patrili starší ľudia vo veku nad 60 rokov - 42 percent, respondenti so základným vzdelaním 42 percent, nezamestnaní - 39 percent, opýtaní z miest od 50 tisíc do 100 tisíc obyvateľov, respondenti pochádzajúci z Nitrianskeho a Banskobystrického kraja, ako aj sympatizanti ĽS- HZDS. Prieskum zaznamenal, že vnímanie prínosu členstva Slovenska v EÚ je výrazne determinované vzdelaním respondentov. S vyšším vzdelaním rastú aj očakávania súvisiace s prínosom európskej integrácie.
Oproti poslednému výskumu, ktorý bol realizovaný v máji tohto roku, došlo k miernemu zníženiu informovanosti občanov o súvislostiach vstupu do EÚ. Dostatok informácií o vstupe Slovenska do EÚ dnes má 47 percent respondentov a nedostatočnú úroveň informovanosti deklarovalo 39 percent opýtaných.
Dostatok informácií o vstupe Slovenska do EÚ majú vo väčšej miere, ako celoslovenský priemer respondenti vo veku od 30 do 39 rokov - 53 percent, úplne stredoškolsky a vysokoškolsky vzdelaní oslovení 54 a 68 percent, podnikatelia - 63 percent, zamestnanci v súkromnom alebo verejnom sektore, opýtaní z miest s počtom obyvateľov nad 100 tisíc, občania Bratislavského kraja, ako aj prívrženci ANO, KDH a SDKÚ.
V skupine občanov, ktorí majú nedostatok informácií o integrácii je viac vo veku 40 až 49 rokov - 43 percent, robotníkov - 48 percent, ľudí z miest s počtom 50 až 100 tisíc obyvateľov - 51 percent, obyvateľov Nitrianskeho, Žilinského a Banskobystrického kraja a sympatizantov KSS.
O vstup Slovenska do EÚ sa nezaujímajú, v porovnaní s celoslovenským priemerom, najmä 60 a viac roční - 22 percent, rovnaké percento respondentov so základným vzdelaním, nezamestnaní - 20 percent a obyvatelia Košického kraja - 17 percent.
Dlhodobé zisťovania potvrdili prevládajúci záujem respondentov o informácie, ktoré by objasňovali výhody, ako aj nevýhody, ktoré Slovensku prinesie vstup do EÚ. Polovicu oslovených zaujímajú dôsledky vstupu na životnú úroveň obyvateľov.