Brusel 24. októbra (TASR)- Medzivládne rokovania EÚ o európskej ústave smerujú k dohode o zavedení tímového predsedníctva v špecialiazovaných ministerských radách.
Väčšina z 25 členských a vstupujúcich krajín, vrátane Slovenska, súhlasí, aby rade ministrov financií, vnútra či poľnohospodárstva predsedala v budúcnosti skupina štátov.
Dnes predsedá rezortným radám vždy príslušný minister krajiny, ktorá má práve v rukách polročné rotujúce predsedníctvo v EÚ. Podľa pripravovanej ústavy sa však polročné predsedníctvo zruší a únia bude mať stáleho voleného prezidenta Európskej rady. Pri rezortných radách sa podľa návrhu ústavy má zachovať istý systém rotácie, ostáva však dohodnúť, aký.
Väčšina krajín podľa verejne prístupných odpovedí na tzv. dotazníky talianskeho predsedníctva odmieta stále predsedníctvo v týchto radách a presadzuje tímové, resp. skupinové predsedníctvo, založené na rovnoprávnosti všetkých členských krajín.
V pondelok v rámci ďalšieho kola medzivládnej konferencie budú aj o tejto problematike diskutovať v Bruseli ministri zahraničných vecí dvadsaťpäťky.
Z odpovedí na dotazníky vyplýva, že tímové predsedníctvo vyslovene podporuje alebo je ochotných prijať 16 krajín, okrem iných Slovensko, ČR, Poľsko, Británia, Španielsko. Zdržanlivejšie sa k tímovému predsedníctvu stavajú Írsko a Francúzsko, nevylučujú ho však. Pomerne skeptické sú Slovinsko a štáty Beneluxu, nepodporuje ho Portugalsko a nevyjadrilo sa Nemecko.
Z tých, čo presadzujú tímy, navrhuje väčšina, aby ich tvorilo štyri až päť štátov, ktoré by predsedali ministerským radám dva až 2,5 roka. Takúto odpoveď uviedlo v dotazníku aj Slovensko. Sú však aj iné názory napríklad ČR navrhuje trojčlenné a 18-mesačné predsedníctvo, niektorí len jednoročné.
Všetci zdôrazňujú, že tímy by sa museli vytvárať na základe prísnej rovnoprávnosti medzi všetkými členskými štátmi a musela by sa zabezpečiť koordinácia a kontinuita takýchto predsedníctiev.
Talianske predsedníctvo v EÚ vypracovalo na základe odpovedí krajín kompromisný návrh, podľa ktorého by predsedajúci tím tvorili tri alebo štyri krajiny na 18 alebo 24 mesiacov. Zloženie tímov by sa stanovovalo na princípe rovnocennej rotácie a bralo by do úvahy politickú a geografickú rovnováhu a diverzitu členských štátov.
Tímové predsedníctva by sa netýkalo rady pre zahraničné záležitosti tej bude predsedať európsky minister zahraničných vecí.
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab