
Z Michaila Chodorkovského sa v budove oblastného moskovského súdu podarilo fotografom zachytiť len jeho obrys. FOTO - ČTK/AP
Michail Chodorkovskij, šéf ropného gigantu Jukos, je považovaný za Putinovho konkurenta. Prezidentské voľby sú onedlho MOSKVA - Generálny riaditeľ významnej ruskej ropnej spoločnosti Jukos Michail Chodorkovskij je od soboty vo vyšetrovacej väzbe a čelí obvineniam z daňových únikov a podvodov. Údajne najbohatšieho Rusa (odhady okolo 11 miliárd dolárov) Kremeľ považuje za oligarchu, ktorý by mohol najväčšmi ohroziť ambície súčasnej hlavy štátu Vladimira Putina.
Opozičné strany hovoria o ohrození demokracie, podnikatelia varujú, že takýto postup bude mať zničujúci vplyv na prílev zahraničného kapitálu do krajiny a dôveru v ruské podnikateľské prostredie.
Podporoval opozičné Jabloko
O Chodorkovskom sa špekulovalo ako o možnom kandidátovi na prezidenta v marcových prezidentských voľbách. On sám to síce popieral, ale jeho aktívna politika súčasnú elitu znepokojovala. Spojencov si hľadal medzi pravicou i ľavicou a riadiace klany tak dráždil. Známa je najmä jeho podpora liberálnej strany Jabloko. Teraz mu hrozí, že podľa ruských zákonov môže až do decembra zostať vo vyšetrovacej väzbe. Prokuratúra tvrdí, že mohol štát pripraviť o miliardu dolárov.
Podľa politológa Gleba Pavlovského ruská prokuratúra použila stalinské spôsoby: urobila nepriateľa z človeka, ktorý mal popularitu, aby vystrašila čo najviac ľudí. Cieľom však bolo vystrašiť nielen podnikateľov, ale aj obyčajných občanov. „Generálna prokuratúra by sama nič nepodnikla. Má mohutnú podporu. Prezident sa len tvári, že je nad vecou,“ hovorí politológ Mark Urnov.
Zatknutý: Nič neľutujem
Sám Chodorkovskij tvrdí, že nič neľutuje, hoci mu vraj hrozí až desať rokov odňatia slobody. Už predtým vyhlásil, že sa dá radšej zavrieť, než by emigroval. Tento jeho postoj nezastáva ďalší z prominentných podnikateľov stíhaných prokuratúrou - Boris Berezovskij, ktorý dal prednosť politickému azylu v Británii. Podľa neho sedieť v ruskom väzení „nie je efektívne“. „Chodorkovskij už nie je žiadny oligarcha. On je taký dobrý, čistý podnikateľ. Bol však prvý, kto sa očistil. Preto na neho zaútočili. Teraz môžu udrieť na kohokoľvek. Len Abramovič (preslávil sa v lete kúpou lodýnskeho futbalového klubu Chelsea) je zvlášť. On je totiž súčasťou režimu,“ komentoval Berezovskij.
Jabloko a Zväz pravicových síl Ruska vyjadrili hlboké znepokojenie a upozornili, že je ohrozený ústavný systém v krajine. Označili za nevyhnutné, aby sa parlamentné frakcie stretli s prezidentom Putinom.
Znepokojení podnikatelia
Ruský zväz priemyselníkov a podnikateľov vo vyhlásení upozornil, že dôvera podnikateľov k vedeniu krajiny sa podkopala a dialóg bol prakticky prerušený. Problémy podľa nich majú podnikatelia, ktorí spriehľadnili svoje spoločnosti, a varovali Putina, že keď sa k tejto situácii nevyjadrí, ohrozí rozvoj podnikania v Rusku.
Ruská prokuratúra už niekoľko mesiacov vyšetruje oficiálnych činiteľov i akcionárov spoločnosti Jukos a usiluje sa nájsť dôkazy o daňových únikoch a krádeži štátneho majetku, ktorých sa spoločnosť mala dopustiť.
Jukos sa nedávno zlúčil so spoločnosťou Sibnefť, s ktorou utvoril nový subjekt s názvom Jukos-Sibnefť. Špekuluje sa o tom, že o podiel vo firme má záujem americká spoločnosť Exxon Mobil. Objavili sa názory, že Kremeľ chce skomplikovať dokončenie fúzie a že má tiež námietky proti prípadnej účasti Američanov.
Autor: ALEXANDRA MALACHOVSKÁ, čtk