Bratislava 27. októbra (TASR) - Ratifikácia Zmluvy o pristúpení k Európskej únii (EÚ) Národnou radou SR získala za tretí štvrťrok tohto roka najvyšší rating v rámci projektu Hodnotenie ekonomických a sociálnych opatrení (HESO) od Stredoeurópskeho inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO).
Hodnotiaca komisia uviedla, že i keď bola ratifikácia prístupovej zmluvy k EÚ, aj vzhľadom na úspešné referendum, do určitej miery len formálnym aktom parlamentu, bola dôležitá, keďže samotné zavŕšenie procesu vstupu do EÚ je podľa väčšiny hodnotiacich odborníkov historickým a jednoznačne pozitívnym krokom pre Slovensko, z ktorého budú v dlhodobom horizonte jednoznačne profitovať všetky generácie a vrstvy obyvateľstva.
Zavedenie nulovej tolerancie trestných činov pre exekútorov je podľa členov hodnotiacej komisie správnym rozhodnutím. Aj požiadavka vysokoškolského právnického vzdelania je podľa viacerých pri tejto profesii namieste.
Pripomienky, schválené v uznesení NR SR k návrhu Ústavy EÚ, boli respondentmi považované za rozumné a pragmatické, najmä z hľadiska potenciálu ich prezentovania a presadenia na Medzivládnej konferencii v Ríme. Podľa hodnotiacich je diskusia k téme ústavy obrazom nedostatku vízie o Slovensku v rámci EÚ, ako aj vízie EÚ samotnej.
Komisia pomerne pozitívne ohodnotila aj Zavedenie vyvlastňovania nehnuteľností za trhové ceny a návrh vlády na zrušenie niektorých stavovských komôr, ktoré sú v súčasnosti zriadené zákonom.
Najvyššie negatívne ohodnotenie získal zákon o obchodných reťazcoch. Podľa odborníkov je tento zákon krokom späť, je v rozpore so slobodnými trhovými vzťahmi medzi obchodníkmi a dodávateľmi, pôsobí proti konkurenčnému prostrediu a hospodárskej súťaži a je v nesúlade s princípmi jednotného trhu EÚ.
So značným nesúhlasom u odborníkov sa stretol navrhnutý a schválený spôsob oddlženia železničných spoločností v objeme 21 miliárd Sk. Súčasťou oddlženia by mala byť podľa odborníkov dlhodobá stratégia obsahujúca reformu oboch železničných spoločností, výsledkom ktorej má byť hospodárenie v čiernych číslach a vyriešenie budúcich vzťahov medzi štátom a železnicami. Malo by byť zakázané ručenie za akékoľvek budúce záväzky železníc alebo preberanie budúcich záväzkov za železnice zo strany štátu.
Podľa hodnotiacich je amorálne, že slovenská vláda poskytla poľnohospodárom pomoc z dôvodu sucha v objeme 400 miliónov Sk, i napriek tomu, že v budúcom roku môžu čerpať z verejných zdrojov takmer 20 miliárd Sk, čo je o polovicu viac ako v tomto roku.
Navýšenie štátnej pomoci o 408,5 miliónov pre PSA Peugeot Citro‰n odborná verejnosť hodnotila negatívne ako selektívne zvýhodňovanie jedného zahraničného investora na úkor iných. Zásadným problémom je pre odborníkov netransparentnosť udeľovania investičných stimulov a inej štátnej pomoci zo štátneho rozpočtu, teda z peňazí všetkých daňových poplatníkov.
Negatívne bolo ešte ohodnotené zvýšenie minimálnej mzdy na 6 080 Sk, ktoré považuje odborná verejnosť za neprimeranú. Podľa komisie by minimálna mzda nemala rásť rýchlejšie ako produktivita práce a priemerná mzda v hospodárstve, ktorá sa medziročne zvýšila "iba" o 5,9 %.
Rating 3. štvrťroka 2003 dosiahol úroveň 35,9 bodu, čo predstavuje výrazný pokles v porovnaní s 2. štvrťrokom, kedy rating stúpol na 70,8 b.