Brusel 27. októbra (TASR) Európska komisia dnes navrhla opatrenia, ktorými EÚ prispôsobí reformu svojej spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) dohodnutú v júni budúcoročnému prijatiu desiatich nových krajín, vrátane Slovenska.
Dohoda s novými krajinami na decembrovom summite v Kodani aj rozhodnutia pätnástky o reforme CAP boli totiž založené na legislatíve pred rozšírením únie. "Dnešné návrhy preto zaistia, že podmienky prijatia nových krajín - z Kodane, ostanú zachované a noví členovia sa zároveň hladko začlenia do reformovanej poľnohospodárskej politiky," vysvetlil nevyhnutnosť zmien v príslušných textoch komisár pre poľnohospodárstvo Franz Fischler.
V Kodani sa EÚ s novými členmi dohodla na postupnom zavádzaní priamych poľnohospodárskych platieb od úrovne 25 %. Rovnaký princíp (25 % v roku 2004, 30 % v roku 2005, 35 % v roku 2006, plná výška v roku 2013) sa použije aj na nové priame platby, ktoré zavádza reforma CAP. Noví členovia budú môcť tiež dopĺňať priame platby z vlastných rozpočtov až do výšky 55 %, ako sa dohodlo v Kodani.
Nové krajiny budú môcť, tak ako sa pôvodne dohodlo, uplatňovať do konca roku 2008 zjednodušený systém priamych platieb založený na vyplácaní peňazí podľa plochy. Túto možnosť plánuje využiť Slovensko a ďalších šesť nových krajín, štandardný systém zavedú Slovinsko, Malta a Cyprus.
Krajiny so zjednodušeným systémom priamych platieb nebudú musieť do konca roka 2008 plne uplatňovať novinku, ktorú zaviedla reforma CAP. Na jej základe má byť vyplácanie priamych platieb podmienené rešpektovaním dodatočných štandardov v oblasti hygieny, ochrany životného prostredia, starostlivosti o zvieratá. K tomu dôjde až od roku 2009, keď nové krajiny automaticky prejdú na novozavádzaný výplatný systém, ktorý ruší tradičnú väzbu medzi výškou priamych platieb a objemom produkcie. Pre súčasné krajiny EÚ to bude platiť už od roku 2005.
Postupné znižovanie celkovej výšky priamych platieb, s ktorým počíta reforma CAP, sa na nové krajiny neuplatní, až kým ich poľnohospodárske dotácie nedosiahnu úroveň EÚ (v roku 2013).
Návrhy komisie obsahujú ešte celý rad konkrétnych technických úprav, ktoré umožnia na jednej strane rešpektovať dohody z Kodane, na strane druhej uplatniť dohodnutú reformu poľnohospodárskej politiky na nových členov. Návrhy, ktoré EK pripravila v konzultácii s budúcimi členskými krajinami, musia pred vstupom do platnosti schváliť členské štáty EÚ a Európsky parlament.
(spravodajca TASR Robert Sermek) zll