
FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA – Keď sa chce mladý človek vybrať študovať do zahraničia a nemá vlastný príjem alebo našetrené, musí byť zadobre s rodičmi. Tí mu buď pobyt financujú, alebo ak si chce požičať, v banke získa s ich pomocou úver. Banka totiž vždy vyžaduje, aby sa za splatenie úveru niekto zaručil. Keďže študent nemá väčšinou vlastný pravidelný príjem, ktorý by ako záruka postačoval, musia ručiť, a často aj splácať, rodičia.
Niektoré banky však ponúkajú takú možnosť, že počas pobytu v zahraničí sa spláca z úveru iba úrok a poplatky. To môže byť výhodné pre tých študentov, čo pracujú a po návrate budú mať znova pravidelný príjem. Keď štúdiá v zahraničí skončia, začnú splácať aj samotnú požičanú sumu. Riešením môže byť tiež brigáda popri štúdiu v zahraničí, na ktorej sa síce zbohatnúť nedá, no na zaplatenie štúdia a nevyhnutných výdavkov môže stačiť.
V každej banke sa dá vziať úver, ktorý možno použiť na akýkoľvek účel, aj platenie štúdia v zahraničí. Niektoré banky ponúkajú špeciálne úvery pre študentov, aby mohli vycestovať do zahraničia. Nie vždy však ide o úver na štúdium, napríklad HVB Bank ponúka úver na pracovný pobyt v zahraničí.
Viaceré banky, ktoré dnes študentom špeciálny úver neposkytujú, avizujú, že takéto produkty chcú do ponuky zaradiť v najbližšom čase. Oplatí sa preto ponuku sledovať, práve pri uvádzaní noviniek zvyknú banky poskytnúť mimoriadne výhodné podmienky. Dnes najčastejšie študentovi ponúknu účelový či bezúčelový spotrebný úver.