
Bratislava: NBS - 33 poschodí
STV - 27 poschodí
Presscentrum - 24 poschodí
VÚB - 24 poschodí
budova Stavebnej fakulty - 22 poschodí
BRATISLAVA - Ľudia vedia len veľmi málo o tom, aké bezpečné sú budovy, v ktorých sa denne pohybujú dlhé hodiny. Odborníci dokonca priznávajú, že naša verejnosť by bola prekvapená, keby poznala detaily okolo ochranných prvkov mnohých stavieb. Niektoré sú pred mimoriadnymi situáciami zabezpečené chabo aj s vedomím majiteľov.
Technici upozorňujú, že bezpečnostné a protipožiarne opatrenia nemôžu byť vyrátané proti všetkým rizikám. Napríklad veže newyorského WTC, ktoré minulý utorok zmizli z povrchu zeme, boli podľa slov svojho architekta schopné konštrukčne čeliť i náhodnému nárazu lietadla, ale nepočítalo sa s výbuchom plnej lietadlovej palivovej nádrže. Tá spôsobila skazu.
„Vždy je tendencia bezpečnostné normy sprísňovať,“ vysvetľuje Ing. arch. Peter Paňák, autor najvyššej slovenskej budovy - NBS. „No statika budovy sa nedá dopredu dimenzovať na takú enormnú záťaž, aká postihla WTC. Východiskom je zvyšovať aspoň pasívnu bezpečnosť, aby mohli ľudia objekt rýchlejšie opustiť.“
Dodržiavanie bezpečnostných noriem pri projektovaní a realizácii stavieb je však jedna vec a ich dodržiavanie pri prevádzkovaní druhá. „Často treba dlho diskutovať s domácimi a zahraničnými investormi a presviedčať ich, že naše bezpečnostné opatrenia nie sú vymyslené len tak, ale že vychádzajú z presných poznatkov a majú chrániť ľudí, čo budú v budove,“ hovorí Ing. Jaroslav Miko z Úradu požiarnej ochrany ministerstva vnútra. „Pri navrhovaní objektov pozorujeme veľkú snahu zainteresovaných strán, najmä podnikateľských subjektov, o znižovanie požiadaviek napríklad na požiarnu bezpečnosť.“
Všeobecnozáväzné právne predpisy na prevádzkovanie stavieb sa opierajú nielen o skúsenosti požiarnej ochrany, ale aj o vedomosti technickej verejnosti, autorizovaných osôb, sú v nich zhodnotené poznatky z prevádzok škôl, nemocníc a ďalších objektov a informácie a predpisy zo zahraničia, aby sa sem preniesla najvyššia možná súčasná úroveň bezpečnosti budov. Napriek opodstatnenosti opatrení sa subjekty zúčastnené na stavbe neustále snažia maximálne znížiť náklady. Podľa Mika je úloha technikov, čo musia čeliť investorom a dodávateľom, neraz veľmi náročná, so siahodlhými rokovaniami a vysvetľovaním.
Pri navrhovaní stavieb sa napríklad vyskytnú aj takí špecialisti, čo povedia: ja vám to urobím lacnejšie. „On sa však pri návrhu pohybuje naozaj na hrane predpisov. A popri takýchto ‘odborníkoch‘ sú potom tí naozaj dobrí a kvalitní, čo vedia odviesť prácu na úrovni, bez roboty,“ dodáva Miko.
TÁŇA RUNDESOVÁ