BRATISLAVA - Únikové cesty vo výškových budovách sa projektujú tak, aby v nich ľudia bez ujmy vydržali istý čas potrebný na opustenie objektu. Napríklad z nízkej budovy možno vybehnúť v priebehu troch minút, ale vo vysokej musí byť schodisko postavené tak, aby sa v nich mohli osoby zdržiavať aj pol hodiny. Výťahové šachty, schodiská a steny okolo nich nesmú v prvom slede podľahnúť deštrukcii stavby.
„Únikové cesty by mali spĺňať predpoklad, že po tom, ako sa cez ne ľudia dostanú do bezpečia, vydržia ešte istý čas, aby poslúžili aj na únik záchranárom a požiarnikom, ktorí sú v objekte poslední,“ hovorí odborník na protipožiarne opatrenia Jaroslav Miko.
V najvyššej budove na Slovensku - novostavbe NBS, sú dve takéto schodiská. Pred únikovými schodiskami sú protipožiarne predsiene a dvoje protipožiarnych dverí. Tie požiaru odolajú stanovený čas. Schodisko je pretlakovo vetrané cez dymové klapky na streche. Pretlak má zabrániť vnikaniu dymu a pretlakovo vetraná je i predsieň. Schodisko vyvedie unikajúcich až von z budovy. Podobné je to i v budove VÚB.
Stavbári dvere proti požiarom delia na požiaru brániace a požiaru odolné. Čím väčšiu vzdialenosť treba prekonať k východu, tým dlhší je čas, ktorý musia dvere v danej časti budovy udržať oheň v medziach požiarneho úseku. Niekde stačia dvere, ktoré odolajú požiaru 15 minút, inde 60, 90 i viac.
Kým obyčajné dvere stoja 1 000-1 500 korún, pri protipožiarnych cena stúpa na 6 000-15 000 korún. Občas nastanú kuriózne situácie, napríklad keď by podľa predpisov mali mať hotelové izby ťažké kovové dvere za 30 000 korún, lebo sú príliš ďaleko od únikovej cesty.
Aj pre človeka zvyknutého chodiť po schodoch je monotónny beh smerom dolu cez viac ako desať-pätnásť poschodí dosť náročný. Pri navrhovaní únikových ciest sa berie do úvahy okrem mnohých iných vecí aj vekové zloženie budúceho osadenstva.
I pri navrhovaní konštrukcie záleží na tom, na čo budova a konkrétna miestnosť v nej slúži. Pri bežnej prevádzke je v administratívnej budove veľa horľavých materiálov - budova má vysoké požiarne zaťaženie. (ru, fw)