Žilina 29. októbra (TASR) - Pamätnú medailu Spolku slovenských spisovateľov (SSS) za významný prínos k rozvoju slovenskej literatúry odovzdali dnes v Žiline predstavitelia spolku spisovateľovi Jánovi Lenčovi pri príležitosti jeho 70. narodenín.
Stretnutie so spisovateľom a literárnym kritikom Jánom Lenčom v Žilinskej knižnici spestrili ukážky z jeho tvorby, vystúpenie žilinských konzervatoristov a folklórnej skupiny Pupov. Jubilantovi okrem priateľov a známych zablahoželali aj predstavitelia samosprávy a kultúrnych inštitúcií.
Ján Lenčo sa narodil 23. októbra 1933 v Žiline. V roku 1957 absolvoval štúdium slovenčiny a dejepisu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Krátko bol redaktorom vydavateľstva Slovenský spisovateľ. Potom sa vrátil do Žiliny a usadil sa tam natrvalo. V rokoch 1959-1967 bol redaktorom filiálnej redakcie denníka Pravda v Žiline. Od roku 1968 pôsobil ako stredoškolský učiteľ na žilinskom gymnáziu.
Do literárneho života vstúpil ako vysokoškolák publikovaním literárnych kritík a recenzií, ako aj krátkych próz. Debutoval zbierkou takýchto próz s názvom Cesta na morské dno (1966), v ktorých na malej ploche a v miniatúrnom príbehu nastoľoval závažné otázky ľudskej existencie, zmyslu života človeka a motívov jeho konania. Otázky neľudskosti a vedomého útlaku sú témami knihy kratších próz s autobiografickým podtextom Nepokoj v minútach, knihy dvoch noviel Ďaleká a blízka (obe 1968) i poviedkovej knihy Pomsta zo záhrobia (1971), v ktorej prvý raz uplatnil prvky žánru sci-fi.
V oblasti tvorby literatúry pre deti a mládež píše Ján Lenčo najmä pre deti vyšších vekových kategórií. Sú to historické romány Čarodejník z Atén a Zlaté rúno, prerozprával dva výbery z ľudových rozprávok z tvorby viacerých európskych a ázijských národov Mesačná krajina a iné rozprávky z blízkych a ďalekých krajín (1976) a Čarovný kameň s podtitulom Rozprávky z Tibetu (1976).