Paríž/Praha 1. novembra (TASR) Nonšalantný prístup väčšiny členov EÚ kontrastuje s rozhodnosťou, s akou desiatka kandidátov dokončila ratifikáciu ešte do jesene Šesť mesiacov pred rozšírením Európskej únie o desať nových členských štátov zmluvu o ich pristúpení k EÚ ratifikovali len štyria zo súčasných 15 členov únie: Dánsko, Nemecko, Portugalsko a Španielsko.
Deväť kandidátskych štátov - SR, ČR, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko a Malta - zorganizovalo referendá o vstupe do EÚ na jar a v lete a občania v nich členstvo v EÚ schválili. Cyprus nezorganizoval plebiscit, ale jeho parlament ratifikoval prístupovú zmluvu 14. júla.
Proces rozšírenia EÚ sa nedá vykoľajiť, lebo sa o ňom nebude hlasovať v žiadnej členskej krajine EÚ. Vzhľadom na pomalosť niektorých vlád a parlamentov však ratifikácia prístupovej zmluvy nebude ukončená do konca tohto roku.
Napríklad v Holandsku sa horná komora parlamentu, Senát, bude venovať danej otázke začiatkom roku 2004, uviedla AFP s odvolaním sa na hovorcu ministerstva zahraničných vecí.
Nemenovaný predstaviteľ rakúskej vlády konštatoval, že ratifikačná procedúra v oboch komorách parlamentu bude trvať až do januára 2004.
Predstaviteľ tlačového oddelenia predsedu luxemburskej vlády nevylúčil, že poslanecká snemovňa dokončí prácu v danej veci začiatkom budúceho roku.
Taliansko, v druhom polroku 2003 predsedajúca krajina EÚ, ešte nestanovilo termín, kedy dokončí ratifikáciu. Podobný je aj prístup Grécka, hoci v Aténach sa 16. apríla uskutočnilo slávnostné podpísanie Zmluvy o pristúpení k EÚ.
Väčšina ostatných krajín, ako napríklad Francúzsko, ráta, že dokončí ratifikačný proces tesne pred Vianocami. Veľká Británia je výnimkou, lebo ratifikáciu v parlamente dokončia 11. novembra.