
Kambodžské deti sa snažia prepraviť okolo zaplaveného domu neďaleko Mekongu pri kambodžskej metropole Phnom Penh.
FOTO – TASR/AP

Živelné pohromy na zemeguli:
15. septembra – 21. septembra
Smrť žriebätiek vysvetlená
Experti z Kentuckej univerzity a federálneho ministerstva poľnohospodárstva USA oznámili, že uhynutie päťsto konských mláďat a ďalších dvetisíc nedonosených plodov na jar tohto roku zavinila kombinácia troch faktorov: konzumácia húseníc, zničené čerešňové stromy a nezvyčajné počasie. Vďaka schopnosti určiť príčiny tragédie neskrachovalo najmenej 113 fariem v strednom Kentucky, na ktorých očakávali narodenie žriebätiek. Vedci skúmajúci mŕtve plody došli k záveru, že toxíny s obsahom kyanidu sa do tela kobýl dostali buď po skonzumovaní húseníc, alebo z čerešňových stromov zničených zlým počasím. Kobyly sa mohli „nakaziť“ týmito jedovatými látkami vdychovaním alebo pri pasení sa. Čerešne padli za obeť počasiu – suchu a nezvyčajným horúčavám, ktoré nasledovali po silných mrazoch v tomto americkom štáte.
Smrtiaci sneh v Afrike
Tisíce zvierat na farmách a v zábavných parkoch v juhoafrickej provincii KwaZulu Natal uhynuli na následky snehových fujavíc, ktoré postihli časti tejto oblasti. Ako oznámili predstavitelia jedného z parkov, uhynulo tam množstvo rozličných zvierat, vrátane zebier, byvolov a impál. Pripomenuli, že mŕtve zvieratá pritiahli do oblasti množstvo hyen a šakalov. Farmári z provincie tvrdia, že počas poslednej snehovej búrky stratili najmenej desaťtisíc oviec a iných druhov dobytka. Predstavitelia Spoločnosti na prevenciu hynutia zvierat vyzvali kamiónistov a kamiónové spoločnosti, aby pomohli mŕtve telá z oblasti odviezť.
Záplavy
Ničiace záplavy, ktoré zasiahli rozsiahle oblasti Kambodže a Vietnamu minulý a tento mesiac, majú za následok obrovský nedostatok potravín a krízu v zdravotníckej ochrane obyvateľstva. Najmenej sto ľudí zahynulo iba v južnom Vietname počas najhorších záplav za posledných štyridsať rokov. Koncom tohto mesiaca sa dokonca predpovedajú nové monzúnové dažde, ktoré ešte zvýšia hladinu riek. Sú odôvodnené obavy, že záplavy budú sužovať celý región ďalšie dva mesiace, kým bude trvať bežné obdobie dažďov.
* Najmenej 30 000 rodín v západoafrickej Guinee vyhnali z domovov záplavy, ktoré postihli deväť okresov.
Zemetrasenia
Zemetrasenie o sile 5,2 stupňa Richterovej stupnice, ktoré zasiahlo južné Grécko, spôsobilo menšie škody na viacerých chrámoch a domoch. Niektoré domy, ktoré obyvatelia opustili preventívne počas predchádzajúcich otrasov, sa zrútili celé, z mnohých ostali stáť iba múry.
* Pohyby zeme bolo cítiť aj v strednom Japonsku, na Taiwane, v severnej Indii, na Kréte, v Salvadore a na Veľkom havajskom ostrove.
Ozónová hrozba v Texase
Texaská komisia prírodných zdrojov nariadila kontrolu ozónu v mestách Houston, Galveston a Brazoria. Na toto obdobie nezvyčajné letné horúčavy spôsobili totiž silné znečistenie vzduchu. Koncentrácia ozónu je nebezpečná najmä pre ľudí s dýchacími ťažkosťami a s chronickými ochoreniami pľúc, ako je napríklad astma.
Tropické cyklóny
Niekoľkodňový neutíchajúci hustý dážď a prudké nárazy vetra vyvolané tropickou búrkou Mari spôsobili na Taiwane smrť najmenej 79 ľudí a materiálne škody za tristo miliónov dolárov.
* Tajfún Vipa po zasiahnutí hlavného japonského ostrova Honšú zoslabol a opustil Japonsko. Koncom týždňa sa potom viac smerom na juhovýchod sformoval nad otvorenými vodami Pacifiku tajfún Francisco.
* Tropická búrka Gabrielle ešte zosilnila hurikán na severozápade Bermúd a potom sa premiestnila nad newfoundlandskú oblasť. Spôsobila tam také povodne, aké si táto provincia nepamätá. Predtým táto búrka sužovala Floridu.
Otrávené slony v Indii
Smrť osemnástich slonov v Národnom parku Nameri v severovýchodnej Indii minulý mesiac zavinili podľa všetkého rozhnevaní dedinčania, ktorí „ponúkli“ zvieratám po domácky vyrábaný likér s obsahom pesticídov.
Zásahy ľudí do zvieracích zvykov spôsobili, že stáda sa z džungle pri hľadaní potravy presunuli postupne do obývaných oblastí.
„Divé slony si obľúbili doma vyrábaný likér a máme podozrenie, že dedinčania tentoraz doňho primiešali pesticídy a dali ho zvieratám vypiť,“ povedal člen vyšetrujúceho tímu Dr. Apurba Chakraborty. V uvedenej oblasti žije približne polovica z 30-tisícovej populácie slonov v krajine.
STEVE NEWMAN,
The Los Angeles Times Syndicates