BRATISLAVA 4. novembra (SITA) - Od vstupu Slovenska do Európskej únie (EÚ) poskytovanie štátnej pomoci nebude už schvaľovať Úrad pre štátnu pomoc (ÚŠP) ale Európska komisia (EK). Slovenská republika bude však povinná pri schvaľovacom procese štátnej pomoci úzko spolupracovať s EK. SR bude zároveň povinná viesť evidenciu minimálnej pomoci a vypracovávať ročné správy o štátnej pomoci poskytnutej na Slovensku. Ministerstvo financií SR (MF) preto navrhuje zrušiť ÚŠP k 1. máju 2004. Zároveň odporúča, aby úlohy v oblasti štátnej pomoci od tohto termínu zabezpečovalo MF. Návrh zákona je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Nové úlohy v oblasti štátnej pomoci, ako aj presun kompetencií z ÚŠP na MF upravuje novela zákona o štátnej pomoci. Tento zákon nadobúda účinnosť dňom nadobudnutia platnosti Zmluvy o pristúpení SR k EÚ.
Úrad pre štátnu pomoc zriadil zákon o štátnej pomoci ako orgán štátnej správy, ktorý posudzuje, hodnotí a schvaľuje štátnu pomoc a vedie jej evidenciu. Navrhovaným spôsobom by sa spolupráca SR s EK v oblasti štátnej pomoci zabezpečovala obdobne ako v iných členských štátoch EÚ, v ktorých je plnením úloh v oblasti štátnej pomoci poverené spravidla to ministerstvo, ktoré poskytuje štátnu pomoc v najväčšom rozsahu.
Na MF by v súlade s ďalším postupom v oblasti štátnej pomoci malo prejsť desať pracovníkov, traja na Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR, dvaja na Ministerstvo hospodárstva SR a po jednom pracovníkovi na Ministerstvo životného prostredia SR a Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR. Presun zamestnancov z úradu na príslušné ministerstvá, ktoré sú poskytovateľmi štátnej pomoci, vytvára predpoklad pre zefektívnenie prípravy schém štátnej pomoci.