Bratislava 5. novembra (TASR) - Ministri dnes nechceli konkretizovať, ako sa vláda postaví k výhradám Európskej komisie (EK) ohľadom nadprodukcie ocele v spoločnosti U.S. Steel Košice (USSK). Komisia pritom v dnes zverejnenej monitorovacej správe o pripravenosti SR na vstup do Európskej únie (EÚ) vyjadrila nad neplnením podmienok prechodného obdobia pre udelenie štátnej pomoci košickým oceliarňam vážne znepokojenie. Minister financií Ivan Mikloš po rokovaní vlády informoval, že kabinet sa oboznámil s aktuálnym priebehom rokovaní s Bruselom, pričom vicepremiér Pál Csáky do dvoch týždňov pripraví návrhy konkrétnych opatrení na riešenie všetkých výhrad komisie.
Minister hospodárstva Pavol Rusko nepotvrdil nominárom ani informáciu, že jedným z riešení, ktoré vzišlo z rokovaní s vicepremiérom pre európsku integráciu a ministrom financií, by mal byť vývoz tohtoročnej nadprodukcie oceliarní na trhy retích krajín mimo EÚ.
"Myslím, že riešenie je možné nájsť v priebehu najbližších týždňov. Nejaké sme navrhli, ale bol by som rád, keby sme o nich hovorili až vtedy, keď budú všetkými troma stranami dohodnuté," vyjadril sa po rokovaní vlády Rusko. Do vstupu SR medzi členské štáty únie v máji budúceho roku, ako ubezpečil, sa tento problém určite podarí vyriešiť.
Mikloš potvrdil, že rokovania s EÚ napredujú. Okrem otázky produkcie košického U.S. Steel medzi najvážnejšími výhradami EK v jej poslednej hodnotiacej správe figurujú pripomienky k budovaniu platobnej agentúry, zavádzaniu integrovaného a administratívneho kontrolného systému IACS a plneniu hygienických noriem zo strany potravinárskych podnikov. Materiál, ktorý Csáky predloží, bude podľa Mikloša okrem konkrétnych opatrení obsahovať aj termíny, dokedy majú byť príslušné výhrady EK riešené.
Pravidlá pre obmedzovanie rastu výroby ocele v USSK sú zaradené do prístupovej zmluvy SR s EÚ na takom základe, že pokiaľ firma až do roku 2009 bude od Slovenska získavať daňové úľavy, nebude môcť zvyšovať svoju produkciu o viac ako 3 % ročne. Na to, odkedy má byť takáto regulácia účinná, sa však názory SR a EÚ líšia. Tak USSK, ako aj SR sa doteraz domnievali, že je to platné až po vstupe krajiny do spoločenstva, teda od mája budúceho roku. EÚ však upozorňuje, že je to potrebné zohľadniť aj v predvstupovom období. Vlani, ako aj v tomto roku, USSK zvýšila svoju výrobu viac ako o dohodnuté 3 %, pričom ak Slovensko tento problém do začlenenia do únie nevyrieši, hrozí, že EK spomínané prechodné obdobie zruší.
EK v zverejnenej hodnotiacej správe o Slovensku vyjadrila pripomienky aj k platnému zákonu o obchodných reťazcoch, ktorý podľa nej nie je v súlade s pravidlami voľného pohybu tovaru. Rusko pritom avizoval, že rezort bude hľadať cestu, ako sa k predstavám EÚ priblížiť.
san