BRATISLAVA 6. novembra (SITA) - Prioritou írskeho predsedníctva Európskej únie (EÚ) je zvládnuť historickú udalosť, ktorou bude rozšírenie únie zo súčasných 15 na 25 členov. Za historický dátum označil 1. máj 2004, kedy nové členské štáty vstúpia do EÚ, írsky premiér Bertie Ahern, ktorý je dnes v Bratislave na krátkej návšteve. Pre Dublin, ktorý bude v prvom polroku 2004 predsedať EÚ je tiež dôležité, aby medzivládna konferencia našla kompromis o podobe budúcej ústavy EÚ. Ústavná zmluva by mala podľa Aherna prispieť k stabilite Európy a k rozvoju jej trhu. Ako dodal, Írsko má k návrhu ústavnej zmluvy rovnaké stanovisko ako SR.
Podľa predsedu slovenskej vlády Mikuláša Dzurindu je "Írsko pre nás silnou inšpiráciou". Pred vstupom do EÚ malo takmer 20-percentnú nezamestnanosť a životná úroveň Írov dosahovala 60 percent priemeru EÚ. Dnes toto číslo vysoko prevyšuje a nezamestnanosť je len štvorpercentná. Dzurinda pripomenul, že Írsko takéto úspechy dosiahlo za dve desaťročia, slovenskí občania ich teda nemôžu očakávať za dve volebné obdobia. Írsku pomohli aj fondy EÚ, ktorých úloha sa však podľa Aherna často preceňuje. Jeho krajina využila najmä prostriedky z európskeho sociálneho fondu na projekty pre nezamestnaných.
Dzurinda dnes s Ahernom, ktorý Slovensko navštívil v rámci svojej pracovnej cesty po budúcich členských krajinách EÚ, rokoval aj o spolupráci s Ukrajinou. Slovensko-ukrajinská hranica bude po vstupe SR do EÚ vonkajšou hranicou schengenského priestoru. Slovensko si podľa Dzurindu želá prehlbovanie demokracie u svojho východného suseda a podporuje spoluprácu mimovládnych organizácií. Ukrajinského predsedu vlády Dzurinda pozval aj na stretnutie s partnermi z Visegrádskej štvorky (V4).
ll;vp zp