BRATISLAVA 7. novembra (SITA) - Koordinovaný postup štátnej správy a samosprávy bude podľa predsedu Slovenskej poľnohospodárskej politiky a potravinárskej komory (SPPK) Ivana Oravca pre poľnohospodársku politiku v budúcnosti mimoriadne dôležitý. "Agrárna politika sa totiž nebude rozhodovať v hlavných mestách krajín, ale v Bruseli a preto ak ju chceme účinne ovplyvniť musia tieto dve správy spolupracovať," dodal Oravec počas mimoriadneho rokovania predstaviteľov agrárnych komôr krajín Visegrádskej štvorky (V4) v Bratislave.
Ako ďalej uviedol hovorca SPPK Stanislav Nemec, témou rokovania bola hlavne príprava agrárnych sektorov na vstup do Európskej únie (EÚ) a integrácia samospráv do európskych mimovládnych agrárnych štruktúr. Podľa účastníkov stretnutia vyvíjajú samosprávy v krajinách V4 maximálne úsilie, aby štátne orgány v budovaní administratívnych kapacít na uplatňovanie spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ nič nepodcenili. Zabezpečenie národných doplatkov priamych platieb do maximálnej výšky 55 % úrovne EÚ by malo byť realitou v Maďarsku i Poľsku, ale definitívne sa musí potvrdiť pri schvaľovaní štátnych rozpočtov. Česká republika je zatiaľ iba na úrovni 48 %, ale táto situácia by sa mala zmeniť, keďže na to existujú určité politické prísľuby. Slovenská vláda definitívne navrhla doplácať v budúcom roku priame platby pre agrárny do výšky 50 %, takže prípadná korekcia je už len v rukách Národnej rady SR.
Generálny tajomník Celonárodnej rady poľnohospodárskych komôr Poľska Kazimierz Jakubiak uviedol, že viac ako 50 % poľských roľníkov očakáva vstup do EÚ so zmiešanými pocitmi. Aj keď základné vstupné podmienky sú už dohodnuté v prístupovej zmluve, viacerí podnikatelia z nich podľa Jakubiaka majú obavy. Komorové štruktúry pritom evidujú u nášho severného suseda viac ako 4 milióny členov. I keď väčšina fariem hospodári na výmere do 20 hektárov pôdy, s agrárnym sektorom je však spojených viac ako pätina obyvateľov. Nie všetci podľa Jakubiaka pracujú v prvovýrobe, ale k odvetviu ich viaže napríklad vlastníctvo pozemkov, alebo priamy rodinný či príbuzenský vzťah k poľnohospodárom.
Účastníci rokovania sa ďalej zhodli na potrebe zlepšenie činnosti Výboru poľnohospodárskych profesijných mimovládnych organizácií krajín EÚ (COPA). V záujme toho by sa podľa nich malo vytvoriť predstavenstvo zo zástupcov všetkých členských štátov a menej početné prezídium i dozorná rada s proporcionálnym zastúpením samosprávnych predstaviteľov súčasných i nových členov spoločenstva a rotačným princípom obsadzovania rozhodujúcich funkcií. V sekretariáte by mal pôsobiť aspoň jeden zástupca každej členskej krajiny rozšírenej EÚ s tým, že 50 % nákladov na jeho činnosť by hradila COPA a zvyšných 50 % vysielajúci štát.