Bratislava 7.novembra (TASR) - Príprava agrárnych sektorov krajín kandidujúcich na vstup do Európskej únie (EÚ) a integrácia ich samospráv do európskych mimovládnych agrárnych štruktúr boli hlavnými témami rokovaní predstaviteľov agrárnych komôr krajín Vyšehradskej štvorky (V4) v Bratislave.
Účastníci summitu konštatovali, že vo svojich domovských krajinách vyvíjajú maximálne úsilie, aby štátne orgány pri budovaní administratívnych kapacít potrebných na uplatňovanie spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ nič nepodcenili.
Ako ďalej informovala Slovenská poľnohospodárska a potravinársky komora (SPPK), rámce dotačnej pomoci pre agrosektory V4 po začlenení do EÚ sú pritom zatiaľ postavené tak, že navýšenie priamych agrárnych platieb únie cez doplatky z národných rozpočtov až do maximálnej 55-% úrovne z priemeru EÚ by malo byť realitou v Maďarsku i Poľsku. Aj v týchto krajinách sa to ale definitívne musí potvrdiť pri schvaľovaní štátnych rozpočtov. Česká republika je zatiaľ iba na úrovni 48 %, ale táto situácia by sa mala zmeniť, pretože na to existujú určité politické prísľuby. Slovenská vláda definitívne navrhla doplácať v budúcom roku priame platby pre agrárny sektor do výšky 50 %, takže prípadná korekcia môže nastať už len v Národnej rade SR.
Účastníci summitu sa zhodli na tom, že sa musí zdynamizovať činnosť Výboru poľnohospodárskych profesijných mimovládnych organizácií krajín EÚ (COPA). V záujme toho by sa podľa nich malo vytvoriť predstavenstvo zo zástupcov všetkých členských štátov a menej početné prezídium i dozorná rada s proporcionálnym zastúpením samosprávnych predstaviteľov súčasných i nových členov spoločenstva. Platiť by potom mal aj rotačný princíp obsadzovania rozhodujúcich funkcií. V sekretariáte by mal pôsobiť aspoň jeden zástupca každej členskej krajiny rozšírenej EÚ s tým, že 50 % nákladov na jeho činnosť by hradila COPA a zvyšných 50 % jednotlivé štáty. "Vyzvali sme národné vlády, aby nám pomohli v týchto procesoch. Budúca agrárna politika sa nebude tvoriť v našich hlavných mestách, ale v Bruseli. Účinne ju budeme môcť ovplyvňovať len v prípade koordinovaného postupu štátnej správy a samosprávy," povedal na stretnutí predseda SPPK Ivan Oravec.