
Stav rastlín kontrolujeme aj v zimnom období.
FOTO – (AR)
Každá rastlina potrebuje po celý rok osobitnú starostlivosť, za ktorú sa nám odvďačí bohatým olistením a krásnymi kvetmi. V letných mesiacoch nás teší pohľad na pestrofarebnú krásu okien a balkónov ozdobených kvitnúcimi kvetmi. V poslednom období sa rozšíril sortiment balkónových a prenosných rastlín. Vznikli nové druhy a odrody, ale aj nové substráty, spôsoby pestovania i zavlažovania.
Väčšina v lete kvitnúcich kvetov je vo svojej domovine zvyknutá na teplo a svetlo, nízke teploty a mráz ich tam neničia. V teplom ročnom období im vieme vybrať najvhodnejšie miesto na balkóne, slnečnú plochu na terase a najkrajší kút v záhrade. Väčšie problémy máme často s tým, ktoré rastliny a ako prezimovať. Niektoré vyžadujú nižšiu, iné zase vyššiu teplotu, ďalšie prezimujú v tme, iné na svetle. Často nevieme, či ich pred zimou zrezať, alebo nechať až do jari, prípadne či ich vôbec prezimovať. V nasledujúcej časti upozorníme, ktoré z rastlín pestovaných v lete na oknách a balkónoch prezimujeme a akým spôsobom.
Pelargonium peltatum – previsnuté – vyžadujú svetlé, vzdušné a primerane vlhké priestory s teplotou od 3 do 12 stupňov C. Skrátime ich len mierne, odrezky použijeme na rozmnožovanie.
Pelargonium zonale – krúžkované – prezimujú i v tmavej pivnici, aj bez substrátu v bezmrazovom prostredí. Odporúča sa predjarný rez, hlbšie zrezanie iba vtedy, ak budú zimovať na svetlom stanovišti.
Fuksia prezimuje v nevykurovanej izbe, svetlej chodbe, zimnej záhrade, na schodišti alebo v pivnici pri teplote 5 až 10 stupňov C. Znesie aj nižšiu teplotu okolo 0 stupňov C. Pred prezimovaním fuksie nezrezávame.
Oleander – vhodné je chladné, svetlé miesto s teplotou od 3 do 12 stupňov C. Ak zostane celý rok v izbe, na jar nevykvitne. Kvitnutie podporíme tým, že ho aspoň na jednu noc vystavíme miernemu mrazíku. Na zimu ho nezrezávame.
Datura prezimuje na bezmrazovom mieste v pivnici, na schodišti, verande, pokiaľ možno na svetle. Polievame len toľko, aby konáre nevyschli. Rastlina síce počas zimy stráca väčšinu listov, na jar však rýchlo vyraší a skoro začne kvitnúť. Rezom sa kvitnutie oddiali.
Netýkavka sultánska (Impatiens) prezimuje v blízkosti okna aj v teplej miestnosti, do jari stratí listy a zostane vyholená, na jar ju musíme zrezať.
Begónia hľuznatá – rastliny aj s hľuzami vyberieme zo zeminy už v neskorej jeseni, nad hľuzou odstrihneme zelené časti a hľuzy necháme obschnúť. Očistené uložíme do suchej rašeliny a odložíme do chladnej, pred mrazom chránenej miestnosti.
Plektrant – pred prezimovaním skrátime dlhé výhonky, ktoré môžeme použiť na rozmnožovanie, prezimuje podobne ako muškát v bezmrazovom prostredí.
* * *
Pred sťahovaním na prezimovanie rastlinám zrežeme suché, zahnívajúce a prebytočné výhonky a očistíme im zaschnuté listy. Cez zimu rastliny mierne polievame. Prihnojovať prestaneme už v septembri. Na miesta, kde rastliny prezimujú, dáme teplomer a vlhkomer, aby sme mohli kontrolovať teplotu a vlhkosť. Aj počas zimy rastliny pravidelne prehliadneme, či nie sú napadnuté chorobami alebo škodcami a čistíme ich.
Ing. KATARÍNA KETTMANNOVÁ