BRATISLAVA 10. novembra (SITA) - Európska komisia podporila slovenských ochranárov sumou 370 500 eur prostredníctvom fondov z projektu Life Nature. Bratislavské regionálne a rozvojové združenie (BROZ) získalo väčšinu financií potrebných pre realizáciu Manažmentu a ochrany lužných lesov. Spolu s ním uspeli ďalšie tri slovenské environmentálne organizácie.
Ťažiskom projektu, ktorý má priniesť výsledky do apríla 2007, je podľa predsedu BROZ Tomáša Kušíka odkúpenie a dlhodobý prenájom lesov. Na tieto aktivity plánuje združenie vyčleniť 284 500 eur. Čiastka by mala pokryť náklady na kúpu sto hektárov lesov. Druhá alternatíva pripúšťa kúpu tridsiatich a dlhodobý prenájom asi tristo hektárov. Prenajaté plochy budú zabezpečované osobitným manažmentom pre usmernenie hospodárenia s dôrazom na uchovávanie prírodných hodnôt. Územie sa bude neustále monitorovať a porovnávať s okolitými lesmi. Neskôr by mala oblasť slúžiť ako praktická ukážka pre trvalo udržateľné lesné hospodárenie. Ďalšie financie sú vyčlenené na odborné školenia a zahraničné cesty ochranárov, informačné besedy a kampane pre verejnosť, podporu prirodzenej regenerácie domácich druhov drevín, ochranu živočíšnych druhov, výsadbu škôlok na genetickom princípe, spresnil Kušík.
Projekt sa zameriava na oblasť od Bratislavy po Komárno s rozlohou 12 000 hektárov. Odkúpi alebo prenajme sa teda len malá časť, no podľa manažérky projektu Ľubice Trubíniovej sa tým zabezpečí ochrana ekologicky najcennejšieho územia. Chránená krajinná oblasť (CHKO) Dunajské luhy i časť Bratislavy potrebujú na obnovu a ochranu ekosystému 570 000 eur. Okrem financií z Life Nature sa na spolufinancovaní podieľa BROZ, Štátna ochrana prírody (ŠOP) - Správa CHKO Dunajské luhy a rakúsky National park Donau-Auen. Sú zároveň garantom odbornej pripravenosti projektu. BROZ tiež úzko spolupracuje s Lesmi SR - Občianskym združením Palárikovo, ministerstvom životného prostredia ako aj odbormi životného prostredia na krajských úrovniach.
Podobný projekt sa realizuje v Rakúsku. Národný park Donau-Auen začal v meste Regelsbrunn so zavlažovaním luhov a reguláciou toku v ramenách Dunaja v roku 1996. Jeho manažér Georg Frank vyjadril nádej, že i slovenský projekt dopadne úspešne. Slovensko-rakúska spolupráca je krásnym dôkazom toho, že ochrana prírody prekračuje hranice, dodal. V budúcnosti nie je vylúčená ani spolupráca s maďarskou stranou. Riaditeľ ŠOP SR Alexander Fekete pripúšťa, že by tak mohol vzniknúť bilaterálny, dokonca trilaterálny park.