Obľúbené hypotéky zrejme zakážu

BRATISLAVA – Obľúbené hypotéky na nešpecifikovanú nehnuteľnosť sa zrejme od budúceho roka nebudú môcť poskytovať. Poslanci sa teraz zaoberajú novelou zákona o bankách, ktorá ich má zakázať.

Ak poslanci schvália novelu zákona o bankách, od januára bude môcť o hypotéku žiadať iba ten, čo už má vyhliadnutú nehnuteľnosť. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK

BRATISLAVA – Obľúbené hypotéky na nešpecifikovanú nehnuteľnosť sa zrejme od budúceho roka nebudú môcť poskytovať. Poslanci sa teraz zaoberajú novelou zákona o bankách, ktorá ich má zakázať.

Napríklad VÚB už takéto hypotéky nepredlžuje. Podľa hovorkyne Silvie Nosálovej práve preto, že hypoúver na nešpecifikovanú nehnuteľnosť bude musieť od januára vyradiť z ponuky. Klienti s predĺženou lehotou by okrem toho mohli získať od štátu príspevok až podľa tých pravidiel, aké budú platiť v čase čerpania úveru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Banky sú vo vyjadreniach zatiaľ opatrné, lebo návrh novely je iba v poslaneckých výboroch a môže sa v ňom ešte veľa zmeniť. „Všetko závisí od toho, čo bude schválené v zákone,“ povedal Ľuboš Ševčík z OTP Banky. „Ak nové ustanovenia povedia, že v zmluve o hypotekárnom úvere už musí byť definovaná zabezpečujúca nehnuteľnosť, tak terajšie zmluvy na nešpecifikovanú nehnuteľnosť už nebudeme môcť používať.“

Vládna novela navrhuje takýto produkt zakázať. „Spresňujú sa v nej vymedzenia hypotekárneho úveru, medzi ktoré okrem iného patrí i presné označenie nehnuteľnosti, na ktorú sa poskytuje,“ vysvetlil Peter Papanek z ministerstva financií. Pointa bola práve v tom, že pri žiadaní o úver klient ešte vôbec nevedel, čo zaň kúpi.

Hypoúver na nešpecifikovanú nehnuteľnosť bol v poslednom čase hitom nielen kvôli tomu, že ľudia mohli využiť ešte výhodnejšie podmienky štátneho príspevku. S predávajúcim vyhliadnutej nehnuteľnosti sa im dohadovalo ľahšie, ak sa mohli preukázať úverovým prísľubom z banky. „Zrušenie produktu by bola z hľadiska klientov škoda. Takéto zmluvy im umožnili vystupovať podstatne dôveryhodnejšie a s istotou, že peniaze dostanú,“ myslí si Ševčík.

SkryťVypnúť reklamu

To isté podľa neho platí o „prenesení“ termínu na konkretizáciu zmluvy do roku 2004. „Ak zákon úplne vylúči možnosť predĺženia lehoty za horizont 31. decembra alebo povie, že na takto ‘predĺžené‘ zmluvy sa vzťahuje už pohyblivý štátny príspevok, budeme to musieť rešpektovať,“ povedal Ševčík. „Takto inštruujeme aj klientov.“

Na už uzatvorených zmluvách o hypoúvere na neurčenú nehnuteľnosť by nový zákon nemal zmeniť nič. „Postupovať sa bude tak, ako je to upravené v konkrétnych zmluvách medzi hypotekárnou bankou a klientom,“ dodal Papanek.

Čo stojí čas navyše?

ČSOB 2000 Sk

HVB Bank 2500 Sk

Istrobanka 1000 až 5000 Sk

Ľudová banka 4000 Sk

OTP Banka 2500 Sk

Slovenská sporiteľňa 2000 Sk

Tatra banka 3000 až 4000 Sk

SkryťVypnúť reklamu

UniBank a 2000 Sk

VÚB už lehotu nepredlžuje

Čas sú peniaze

Pri hypoúvere na nešpecifikovanú nehnuteľnosť je najčastejšie na jej nájdenie pol roka času. Kto takýto úver dostal, no nedarí sa mu byt či dom nájsť, môže si lehotu predĺžiť. Treba si za to priplatiť. „V zásade to možné je. Z nášho hľadiska ide o zmenu zmluvných podmienok, za ktorú si účtujeme 2500 korún,“ povedal Norbert Lazar z OTP Banky.

Poplatky banky účtujú za zmenu v zmluve. Vyjde to niekoľko tisíc korún. Keď už sa raz predlžuje, nezávisí poplatok od toho, či klient potrebuje navyše týždeň, alebo ďalších šesť mesiacov. „Výška poplatku je fixná,“ hovorí Katarína Ševčíková z UniBanky. „Neberie sa do úvahy fakt, za aký dlhý čas po uplynutí lehoty klient nehnuteľnosť našiel.“

SkryťVypnúť reklamu

Od podpisu zmluvy treba nehnuteľnosť nájsť do šiestich mesiacov. Ľudová banka dáva klientom možnosť zvoliť si pred podpisom zmluvy aj dvojnásobne dlhé obdobie. „Prvé prečerpanie peňazí musí klient uskutočniť do šiestich, respektíve dvanástich mesiacov od podpísania úverovej zmluvy,“ hovorí riaditeľka odboru hypotekárneho financovania v Ľudovej banke Jana Valkučáková. „Časový horizont musí dodržať. Predĺženie je možné, ale závisí od individuálneho posúdenia prípadu.“ (bro)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 765
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 831
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 391
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 300
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 143
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 817
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 694
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 437
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu