Brusel 11. novembra (TASR) Slovensko, rovnako ako všetky súčasné i budúce členské štáty EÚ, musí vo svojej legislatíve proti diskriminácii vyslovene uviesť aj diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie, inak bude v rozpore s príslušnou európskou smernicou.
Povedala to dnes v Bruseli európska komisárka pre sociálne záležitosti a zamestnanosť Anna Diamantopuluová, ktorá sa zúčastnila na seminári o diskriminácii na základe sexuálnej orientácie v Európskom parlamente.
Ak Slovensko do vstupu do únie 1. mája 2004 neuvedie vo svojej legislatíve všetky dôvody diskriminácie, vrátane sexuálnej orientácie, hrozí mu priestupkové konanie, ktoré sa môže skončiť až súdom, varovala komisárka.
"Je to predmet znepokojenia, musím sa vyjadriť veľmi jasne túto legislatívu treba plne prevziať do národného práva pred 1. májom a musí v nej byť explicitná zmienka o všetkých dôvodoch diskriminácie. Nie je to otázka vôle vlád, je to ich povinnosť," povedala novinárom Diamantopuluová. Sú podľa nej isté pokusy vynechať spomedzi dôvodov sexuálnu orientáciu, takéto konanie však bude posudzované ako rozpor so smernicou EÚ.
"Súčasné i budúce členské štáty sú povinné rešpektovať zmluvu o EÚ a príslušnú smernicu, ak tak neurobia, navrhneme im najskôr zmeny a ak ani potom nedôjde k náprave, budú čeliť sankciám ako všetci ostatní," upozornila komisárka.
Pripomenula, že súčasné členské štáty musia príslušnú smernicu o zamestnávaní a nediskriminácii plne uplatniť do 2. decembra, budúci členovia únie do vstupu. "Oneskorenie nemožno nijako ospravedlniť. Komisia je pripravená začať priestupkové konanie a bude považovať za prioritu zabezpečenie plnej implementácie," varovala Diamantopuluová. Aj v minulotýždňovej monitorovacej správe o pripravenosti SR komisia upozornila Bratislavu na tento nedostatok a chýbajúcu zmienku o sexuálnej orientácii zaradili medzi tzv. oranžové body, pri ktorých odstraňovaní treba vyvinúť zvýšené úsilie.
Veľký seminár o diskriminácii na základe sexuálnej orientácie zorganizovala dnes v EP skupina europoslancov - aktivistov za práva homosexuálov v spolupráci s organizáciou ILGA Europe, ktorá presadzuje rovnaké ciele.
ILGA zároveň zverejnila mapu (ne)dodržiavania príslušnej smernice krajinami EÚ. Z 25 súčasných a budúcich štátov únie svoju legislatívu s EÚ plne zosúladili len Švédsko, Dánsko, Belgicko a Rakúsko. V pokročilom, ale stále nedostatočnom štádiu sú Británia, Írsko, Holandsko, Litva, Poľsko a Slovinsko, všetci ostatní, vrátane Slovenska, majú legislatívu nedostatočnú.