ejšie dlhopisové a peňažné fondy - do nich pribudli dve miliardy. V otvorených podielových fondoch je už spolu približne 33 miliárd korún.
Opatrnosť podielnikov bola v októbri opäť opodstatnená. Najviac strácali akciové fondy, no ani dlhopisový či peňažný fond nebol zárukou zhodnotenia peňazí. Korunové dlhopisové fondy ovplyvnilo dianie na trhoch v ostatných krajinách strednej Európy. Čakal sa rast úrokov v Poľsku, čo vyvolalo výrazný pokles výnosov dlhopisov. V menšej miere na to reagovali aj ceny dlhopisov na slovenskom trhu.
Dlhopisové fondy zaznamenali za október výkonnosť od strát 4,59 percenta až po dvojpercentné zisky. Medzi peňažnými boli tiež stratové, ale oveľa menej, iba -0,05 percenta, nižšie boli aj ich najvyššie zisky (0,55 percenta). Bilancia akciových bola -5,19 až 9,57 percenta, zmiešaných -0,24 až 4,85 a strešných -0,46 až 4,90 percenta.
Z akciových fondov sa v priemere o niečo lepšie darilo tým, čo investujú na európskych trhoch. Opak platil o fondoch s investíciami v strednej a východnej Európe. „Svetové zaznamenali pod vplyvom pozitívnych správ o hospodárení podnikov celkový nárast,“ povedal Ján Laluha z HVB Bank. „Dow Jonesov index priemyselných akcií uzatváral so ziskom 5,67 percenta a nemecký DAX dokonca s nárastom o 12,25 percenta. Analytici sa zhodujú, že tieto výsledky nie sú spôsobené len úspornými opatreniami firiem, ale rastom spotreby.“
Vyhliadky najvyšších ziskov tak v najbližšom čase zostávajú akciám. S oživením ekonomík budú stúpať aj zisky akcií a tým aj výnosy vo fondoch.
JANA BRONDOŠOVÁ