
FOTO – ARCHÍV SME
Povinné zmluvné poistenie musí mať uzatvorené každé auto. Táto poistka kryje škody, ktoré sa ním spôsobia, nehradia sa z nej teda tie škody, ktoré sa stanú poistenému alebo na jeho aute (tie sa platia zo zákonnej poistky auta, ktoré škodu spôsobilo, alebo z havarijnej). Za neuzatvorenie poistky sú pokuty, a ak spôsobíte nepoisteným autom škodu, hrozí, že ju budete platiť v plnom rozsahu. Môže ísť o milióny korún.
Pred podpisom dobre čítajte
Pred podpisom zmluvy o povinnom poistení auta je tak ako pred podpisom iných dokumentov najlepšie celú si ju prečítať. Vyhnete sa tak prekvapeniam, ktoré môžu vzniknúť prehliadnutím dôležitých podmienok napísaných drobnými písmenkami.
Od čoho závisí poistné auta?
Poistné závisí od viacerých okolností.
* od auta,
* od účelu použitia auta,
* od veku majiteľa auta,
* od toho, kde je auto evidované,
* od toho, či chcete iba základné poistné krytie, alebo vyššie limity,
* od zavinených nehôd.
Zaplatiť netreba naraz
Všetky poisťovne umožňujú zaplatiť poistku na viackrát. Keď teda nemáte naraz niekoľko tisíc na úhradu celoročnej poistky, zvoľte si polročné či štvrťročné platenie, nevyjde to drahšie.
Bonusy a malusy
Bonusy sú zľavou z poistenia pre vodičov, ktorí jazdia bez nehôd. Malusy sú naopak prirážky pre tých, za ktorých už poisťovňa musela škody preplácať.
Kedy môžete o bonus prísť?
O bonus, samozrejme, môžete prísť, keď spôsobíte nehodu. Nárok naň však strácate aj vtedy, keď zmluva zanikne z dôvodu neplatenia poistného. Niektoré poisťovne podmienky bonusu menia aj vtedy, ak dočasne poistku neplatíte pre vyradenie auta z cestnej premávky.
Ako auto poistiť?
Treba priniesť technický preukaz, občiansky preukaz a pre istotu aj osvedčenie o evidencii vozidla a údaje o poistných zmluvách predchádzajúceho poisťovateľa (čísla, dátumy uzatvorenia a zrušenia zmlúv), ktoré vyžadujú niektoré poisťovne. Ak je nárok na bonus, podpíše sa čestné vyhlásenie o bezškodovom priebehu. Poistnú zmluvu môžete uzatvoriť hneď, dostanete potvrdenie o poistení a zelenú kartu.
Ako prejsť do inej poisťovne?
Povinná poistka sa väčšinou uzatvára na obdobie kalendárneho roka a poisťovne ju automaticky predlžujú. Preto, ak chcete poisťovňu zmeniť, treba tak urobiť najneskôr šesť týždňov pred koncom poistného obdobia. To tento rok vychádza na 19. novembra – budúcu stredu. Vtedy už musí mať poisťovňa na stole výpoveď, respektíve váš návrh na zrušenie zmluvy.
V novej poisťovni si môžete uplatniť nárok na bonus. „K priznaniu bonusu musia klienti z iných poisťovní podpísať čestné vyhlásenie. Od nového roka už nebude platiť čestné vyhlásenie k priznaniu bonusu, ale len vystavený doklad o škodovom priebehu poistenca – originál od predchádzajúcej poisťovne. Tá je takýto doklad povinná vydať do 15 dní po zániku poistenia zodpovednosti. Vystavenie dokladu o škodovom priebehu je podmienené vrátením dokladu o poistení (biela karta) a zelenej karty,“ radí Česká poisťovňa – Slovensko.
Bonus sa však nepriznáva, ak zaniklo predchádzajúce poistenie z dôvodu neplatenia poistného.
Register áut
Na internetovej stránke Slovenskej kancelárie poisťovateľov www.skp.sk už je register poistených áut. Využiť sa dá napríklad vtedy, ak sa niekto nevie domôcť preplatenia škody. Keď pozná značku auta, ľahko sa môže obrátiť na jeho poisťovňu.
Ako na poistke ušetriť?
Platiť poistku za auto, ktoré iba stojí, sa vždy zdalo príležitostným vodičom nezmyselné. Medzi motoristami je mnoho takých, čo v zime nejazdia. Od tohtoročnej jari môžu svoje auto odhlásiť a peniaze si od poisťovne vypýtať späť.
Aby majiteľ auta ušetril, musí zájsť na niekoľko úradov a do poisťovne. Keď sa vozidlo na jar znova začne používať, treba dočasné vyradenie ukončiť a poistné znova platiť. Na kolkoch stojí dočasné vyradenie 400 korún. Okresnému úradu treba priniesť 200-korunový, aby vystavil rozhodnutie o vyradení. Tabuľky s evidenčným číslom a osvedčenie o evidencii vozidla potom odovzdá ich majiteľ na dopravnom inšpektoráte.
S dokumentmi už môže zájsť do poisťovne alebo ich overené fotokópie doporučene pošle. Odovzdať treba aj potvrdenie o poistení zodpovednosti a zelenú kartu. Pri zmluve uzatvorenej na dlhšie obdobie dostane majiteľ auta časť peňazí späť. Poisťovňa ich vrátiť nemusí, ak v poistnom období došlo ku škode, za ktorú poskytla plnenie.
Od januára by sa malo dočasné vyradenie auta namiesto na okresných úradoch, ktoré sa zrušia, vybavovať na obvodných úradoch. Kto zaplatil na celý tento rok poistku za auto s objemom motora od 1300 do 1800 ccm, vyšlo ho to zhruba na 6-tisíc korún. Pri odhlásení auta napríklad ku koncu októbra jeho majiteľ dostane späť tisícku. Na budúci rok to bude už 7-tisíc a za prvých niekoľko mesiacov môže majiteľ auta opäť ušetriť.
Ako sa to vybavuje:
* Ak naisto viete, že s autom sa nebude v zime jazdiť, môžete si vopred zaplatené poistné vypýtať späť.
* Auto treba odhlásiť: vybaviť dočasné vyradenie vozidla z cestnej premávky na odbore dopravy okresného úradu.
* Poznávacie značky a doklady treba odovzdať na dopravnom inšpektoráte.
* S potvrdeniami z úradu a dopravného inšpektorátu, potvrdením o poistení a zelenou kartou treba zájsť alebo ich poslať do poisťovne a vypýtať si späť „nespotrebovanú“ časť poistného podaním žiadosti o výpoveď.
* Po zime treba auto znova prihlásiť.
* Na odhlásenie a prihlásenie potrebujete zakaždým 200-korunový kolok.
Pozor
Pri dočasnom vyradení auta môžete prísť o nárok na bonus.
Zmeny od novembra
* zrušila sa regulácia poistného štátom,
* poisťovne môžu stanoviť poistné podľa akýchkoľvek kritérií,
* stanovuje sa poisťovniam čas, dokedy musia prešetriť poistnú udalosť. Poškodený musí dostať odpoveď do troch mesiacov, do 15 dní musí potom poisťovňa poslať peniaze. Do novembra zákon spomínal len lehotu na vyplatenie škody od ukončenia vyšetrovania,
* keď v stanovenej lehote nedostane poškodený odpoveď, môže sa obrátiť na Slovenskú kanceláriu poisťovateľov, ktorá škodu preplatí z garančného fondu,
* poisťovne musia v každom členskom štáte určiť svojho zástupcu.