
Guvernér NBS Marián Jusko inšpiroval obchodníkov k nákupu korún. O kurze slovenskej meny v najbližších týždňoch rozhodne najmä schvaľovanie štátneho rozpočtu. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
Viacerí díleri považujú za čerstvý dôvod posilnenia meny slová guvernéra Národnej banky Slovenska Mariána Juska. „Ak bude významne rásť produktivita, ak náš vývoj bude lepší ako v eurozóne, tak vidím priestor na posilnenie meny,“ povedal agentúre Bloomberg.
Koruna vzápätí získala päť halierov a do konca dňa bola silnejšia o desať halierov. „Investori sa domnievajú, že centrálna banka zmenila intervenčnú politiku,“ vysvetlil reakciu kurzu díler Slovenskej sporiteľne Juraj Zabadal. Pre obchodníkov je kľúčová hranica, pri ktorej predpokladajú zásah centrálnej banky. Naposledy razantne bránila posilňovaniu meny v máji tohto roka, keď bolo euro historicky najlacnejšie a stálo 40,77 koruny. „Teraz sme opäť blízko a koruna je stále lákavá,“ upozornil Zabadal.
Koruna si posledné mesiace budovala dôveru najmä na klesajúcom schodku zahraničného obchodu. Marián Jusko si myslí, že podmienkou výraznejšieho posilnenie meny je zlepšenie viacerých makroekonomických ukazovateľov vrátane nezamestnanosti a rastu produktivity práce. Výraznejšie posilnenie kurzu podľa neho „nie je záležitosťou týždňa alebo mesiaca ani tohto roku“.
V najbližších dňoch a týždňoch budú mať na kurzové zmeny veľký vplyv poslanci. „Teraz je dôležité schválenie štátneho rozpočtu. Veľa bude závisieť od toho, v akej podobe rozpočet prejde a najmä či bude, alebo nebude provizórium,“ tvrdí Zabadal. Prehľadné schválenie rozpočtu považuje za možný impulz pre zreteľný pohyb kurzu nadol.
Pozornosť dílerov sa upiera i na vývoj mien okolitých štátov. „Limitujúcim faktorom pre korunu môže byť poľský zlotý i maďarský forint,“ myslí si Zabadal. (jj, čtk)
Očakávané impulzy pre korunu
- schvaľovanie štátneho rozpočtu,
- vývoj politickej situácie,
- zasadania bankovej rady,
- vývoj okolitých mien.