Bratislava 14. novembra (TASR) - Na Slovensku existuje 19 tried a jediná škola s gymnáziom pre mimoriadne nadané deti. Do špeciálnych škôl chodí spolu 1353 detí, z ktorých 70 percent tvoria chlapci.
"Školu pre mimoriadne nadané deti a gymnázium v Bratislave, ktorá vznikla v roku 1998, navštevuje 361 detí," uviedla dnes na stretnutí s novinármi pri príležitosti 10. výročia existencie projektu alternatívnej starostlivosti o nadané deti jeho autorka a riaditeľka školy Jolana Laznibatová. V ostatných regiónoch Slovenska funguje 19 pobočiek, do ktorých chodí 992 žiakov.
Škola, ktorá zahŕňa prvé štyri ročníky a osemročné gymnázium, poskytuje celodenný alternatívny program pre vzdelávanie intelektovo nadaných detí vo veku od päť do 18 rokov. Každý deň začína rannou komunitou, v rámci ktorej sa deti pripravujú na vyučovací režim. Dopoludnia sa žiaci učia, popoludní pracujú vo vybraných záujmových krúžkoch. V škole podľa Laznibatovej panuje rodinná a neformálna atmosféra, učitelia a deti si tykajú.
Vyučovanie je zamerané na rozvoj tvorivého a kritického myslenia. Pri výučbe používajú špeciálne učebnice. Od prvého ročníka sa žiaci učia anglický jazyk a informatiku, v prime pribúda nemecký jazyk. Na prvom stupni je okrem toho zavedený špecifický predmet obohatenie, určený na rozvoj záujmu detí o poznávanie rôznych oblastí okolitého sveta.
Mimoriadne nadané deti majú zápis v rovnakom termíne ako ostatné. Dieťa po zápise absolvuje IQ testy v pedagogicko-psychologickej poradni. Na základe IQ testov a prijímacích pohovorov, ktoré sa konajú koncom mája, škola rozhodne o tom, či dieťa prijme. Počas školského roka sú však možné prestupy, pričom dieťa už neabsolvuje prijímacie pohovory, ale nastúpi na štvrťročný skúšobný pobyt.