Lívia Klausová, manželka českého prezidenta, oslávila v pondelok 60. narodeniny. Oslava sa konala na zámku v Lánoch, ktorý prvá dáma v posledných mesiacoch upravovala podľa svojich predstáv. Pri tejto príležitosti predstavila aj nadačný fond, ktorý založila spolu s manželom ešte v lete. Sviečky na narodeninovej torte sfúkla aj s pomocou vnúčat.
Prírastok v britskej kráľovskej rodine
Najmladší syn britskej kráľovnej Alžbety – Edward, sa stal prvý raz otcom. Jeho žena Sophie porodila cisárskym rezom minulú sobotu dievčatko. Tridsaťdeväťročný Edward bol v čase pôrodu na oficiálnej návšteve Maurícijskej republiky, keď sa však o náhlom pôrode dozvedel, hneď sa vrátil domov. „Je mi ľúto, že som nemohol byť pri tom,“ povedal. Dve kilá vážiace dievčatko sa narodilo o niekoľko týždňov skôr, ako sa očakávalo. Jeho meno ešte nie je známe. Pred dvoma rokmi sa Sophie musela podrobiť operácii kvôli mimomaternicovému tehotenstvu.
Tenista Srichaphan sa rozišiel s priateľkou
Thajský tenista Paradorn Srichaphan sa rozišiel so svojou priateľkou, popovou speváčkou Tatou Youngovou. Jeho vzťah s umelkyňou, ktorá nie je v Thajsku veľmi obľúbená, sa nepáčil nielen Srichaphanovej rodine, ale ani členom spolku s názvom Nenávidíme Tatou. Tenista, ktorý je teraz jedenástym hráčom rebríčka pre nasadzovanie do turnajov, pripustil, že pre rozchod sa rozhodol čiastočne aj na nátlak okolia. „Mrzelo ma, že otca rozčúlili informácie o mojom vzťahu s Tatou, preto som sa rozhodol, že sa s ňou už nebudem vídať. Ona je rozumná a súhlasila,“ povedal. Ich vzťah zverejnila speváčka v polovici septembra.
Martin Kaprálik bude mať syna
Hereckej dvojici, manželom Michaele a Martinovi Kaprálikovcom, sa vo februári narodí syn. Potvrdilo im to ultrazvukové vyšetrenie, takže si už vybrali aj meno. „Bude sa volať po manželke – teda Miško,“ povedal nastávajúci otec na premiére muzikálu Vlasy, kde hrá jednu z hlavných mužských úloh. Jeho starý otec, herec Elo Romančík, sa teda stane pradedkom.
Zomrel Buddy Arnold
V New Yorku zomrel v nedeľu slávny džezový saxofonista Buddy Arnold. Príčinou smrti boli komplikácie súvisiace s liečbou srdca. Na saxofóne začal hrať už ako deväťročný. Preslávil sa najmä spoluprácou s džezovými velikánmi, ako boli Stan Kenton, Buddy Rich a Tommy Dorsey. V muzikantských kruhoch bol známy aj neúnavnou pomocou hudobníkom, ktorí boli závislí od drog. On sám tým v mladosti prešiel, takže založil na tento účel spolu s priateľmi nadáciu.
Zomrela Cyla Wiesenthalová
Vo Viedni zomrela v pondelok vo veku 95 rokov Cyla Wiesenthalová, manželka známeho lovca nacistov. Simon a Cyla boli manželmi od roku 1936 (z tohto roku je aj snímka), počas 2. svetovej vojny však žili oddelene, pretože Simon bol internovaný v nacistických vyhladzovacích táboroch. Pre Cylu, ktorá mala „árijský vzhľad“, sa mu podarilo získať falošné doklady totožnosti, takže od roku 1942 žila vo Varšave ako Irene Kowalska. Hoci nacisti jej židovskú totožnosť nikdy nezistili, nemecké úrady v Poľsku ju poslali na nútené práce do Nemecka, kde sa dočkala konca vojny. Manželia sa opäť stretli v roku 1945 vo Viedni. Bolo to pre nich nečakané, pretože obaja boli presvedčení o smrti toho druhého. O rok neskôr sa im narodila dcéra Pauline, ktorá žije v Izraeli. V posledných rokoch žili manželia v centre Viedne. Simon bude mať 31. decembra 95 rokov.
Zomrel herec Art Carney
Vo veku 85 rokov zomrel pred týždňom po dlhej chorobe americký herec Art Carney. Pochádzal z írskej katolíckej rodiny žijúcej v New Yorku. Ako komik sa v USA preslávil najmä v 50. rokoch stvárnením Eda Nortona v televíznom seriáli The Honeymooners. Jeho diely sa vysielajú dodnes na miestnych káblových staniciach. V roku 1974 získal Oscara ako najlepší herec za úlohu v snímke Harry a Tonto.
Zomrel Mario Merz
Vo veku 78 rokov zomrel v Turíne na následky infarktu srdca Mario Merz, jeden z hlavných predstaviteľov umeleckého smeru Arte Povera (vznikol v 60. a 70. rokoch). Rodák z Milána, s ktorého menom sa spája predovšetkým zavedenie eskimáckych iglu do moderného sveta umenia, začal študovať medicínu, viac ho však lákala maľba. Prvú samostatnú výstavu usporiadal v roku 1954. Vo svojej tvorbe hľadal spojivo medzi prírodou a intelektom. V tvorbe rád využíval prútie. Svoje objekty a obrazy predstavil na mnohých medzinárodných výstavách. Získal mnohé ocenenia, vrátane rakúskej Ceny Oskara Kokoschku (1983).