
FOTO – ARCHÍV MEDITOP
šími problémami, ktoré s tým idú ruka v ruke. Lebo sila svalového korzetu sa nespevní cvičením na telesnej výchove dvakrát týždenne. Spevní sa len pravidelným pohybom.“
Prvé poruchy vznikajú už v kojeneckom veku
Nesprávne držanie tela je zapríčinené viacerými faktormi, popri vrodených a získaných faktoroch predovšetkým nedostatkom pohybu (nadbytkom sedenia pri televízori, počítači, internete, v škole).
„Žiaľ, sme svedkami toho, že i keď sa rodí stále menej detí, stále viac ich má rôzne pohybové dysfunkcie. Už v kojeneckom veku môžeme vplývať na vývoj pohybového aparátu. Deti nemajú voľný priestor na nacvičovanie si správnych pohybových vzorcov, ako je otáčanie, vzpriamovanie, chodenie štvornožky, vstávanie, stoj a chodenie. Dieťa je uzavreté v ohrádke, detskom kočíku, autosedačke, chodítku, je obmedzované vo voľnom pohybe a nemá možnosť sa vyvíjať.
Tu vznikajú prvé poruchy. Už keď deti prichádzajú do školy, nie sú pohybovo dobre pripravené,“ hovorí Z. Banghová.
Telo sa musí harmonicky zaťažovať
Naše deti sú zvyknuté pasívne sedieť a prijímať informácie z televízie, knižiek, počítačov, školy, ale nie vydávať nejakú námahu. Zvyšuje sa množstvo obéznych detí, detí s chybným držaním tela. Niekedy sú na príčine samotní rodičia, ktorí dieťa nesprávne vedú už v predškolskom veku.
„Dieťa potrebuje najmä harmonické zaťažovanie všetkých častí tela. Často sa stretávam s tým, že deti majú, povedzme, silné nohy, ale slabé horné končatiny. Nevedia zdvihnúť činku, udržať sa na bradlách, šplhať sa,“ dokladá i gestami Banghová. „Treba popreťahovať tie svaly, ktoré sú skrátené, zapnúť tie, ktoré sú v útlme. Deti stále sedia, fyzicky nepracujú. Kde majú získať kondíciu? Aké výkony od nich chceme žiadať?“
Ako dieťa naučíte, tak ho ovplyvníte
Aj tu však platí, že menej je niekedy viac. Mnoho rodičov v snahe zlepšiť kondíciu svojich detí to rieši pomocou aktívnych vrcholových športov. „Tieto deti nie sú zaťažované harmonicky, ale jednostranným nepriemeraným preťažovaním niektorých svalových skupín na úkor druhých. Často sa takýmto športovaním narobí viac zla, ako úžitku,“ hovorí Banghová.
I tu platí – najlepšou je zlatá stredná cesta. Dať deťom voľnosť a pestrosť pohybu, využiť všetky dostupné pomôcky (lopty, švihadlá, činky), chodiť s nimi na prechádzky, na detské ihriská, zaťažovať ich rovnomerne. Ak si nie ste istý, čo je pre vaše dieťa vhodné, poraďte sa s rehabilitačným lekárom alebo ortopédom.
„Principiálnu, bazálnu zložku pri výchove dieťaťa tvorí rodina. Tá dieťa formuje ako osobnosť a formuje ho aj k návykom. Ak ho sformuje zle, veľmi ťažko to bude neskôr naprávať,“ konštatuje Bangová.
SOŇA REBROVÁ