predpisov.
„V podniku máme zvýšenú ostrahu, okrem dispečerskej služby je tu vždy aj niekto z vedúcich pracovníkov,“ povedal vedúci úseku životného prostredia a bezpečnosti práce Robert Gireth. Objekt stráži bezpečnostná služba, špeciálnu ochranu však podnik nemá. „Máme pripravené havarijné plány evakuácie, v prípade poplachu sme schopní maximálne do šiestich hodín odstaviť výrobu a fabriku vyprázdniť,“ hovorí Gireth.
V prípade havárie je najväčším rizikom amoniak (čpavok), ktorý pri výrobe používajú. Podľa odhadov chemikov by mohol spôsobiť smrť stovkám ľudí. „Nedá sa to jednoznačne povedať. Všetko závisí od poveternostných podmienok, najmä od teploty, smeru vetra a vlhkosti,“ vraví šéf bezpečnosti práce.
V samotnom závode sa však amoniak nachádza len v minimálnom množstve potrebnom na výrobu. V objeme niekoľkých stoviek ton ho skladujú v neďalekom Varíne. „Máme vybudovaný bezpečnostný monitorovací systém, na ktorý sú napojené zložky CO, požiarnici a všetky okolité obce. V prípade zvýšeného obsahu v ovzduší sú o tom starostovia okamžite informovaní a riadia sa podľa havarijného plánu,“ hovorí Gireth. (aha)