BRATISLAVA 18. novembra (SITA) - Harmonizáciu legislatívy v oblasti energetiky s právom Európskej únie (EÚ) má Slovensku už principiálne zvládnutú. "Slovensko je v normách ďaleko pred niektorými súčasnými členmi únie," uviedol na medzinárodnej konferencii o praktických skúsenostiach krajín V4 pri prechode na liberalizovaný trh s energiou predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Ján Matuský. Ako dodal, krajinu však ešte čaká právne oddelenie regulovaných a neregulovaných aktivít na trhu, ako aj vytvorenie funkčného trhu a operátora na trhu energií.
Vážnym problémom sú podľa Matuského uviaznuté náklady Slovenských elektrární (SE). "Uviaznuté náklady sú vlastne dopadom nízkych cien elektrickej energie z minulosti," vysvetlil Andrej Hanzel zo SE. Po rozdelení republiky, sa v rokoch 1992 až 1998 takmer vôbec nezvyšovala cena elektriny, iba veľmi minimálne pre podnikateľský maloodber. V tomto období SE podľa Hanzela preinvestovali napríklad do životného prostredia 17 mld. Sk, ktoré sa nepremietli do zvyšovanie cien elektriny. "Predpokladá sa, že celkové uviaznuté náklady vo výške 76 mld. Sk sa budú umorovať desať rokov," skonštatoval Hanzel. Ako pokračoval Matuský, ďalšie riešenie uviaznutých nákladov je vecou rozhodnutia vlády a od neho sa bude odvíjať aj budúca cena elektriny na Slovensku.
Do zákona o energetike by sa mali ešte doplniť všetky potrebné odvolávky na sekundárnu legislatívu. "Sme schopní to urobiť v takom čase, aby nový zákon o energetike a podľa neho novelizovaný zákon o regulácii boli v parlamente schválený tak, aby mohli byť účinné od 1. mája 2004," zdôraznil Matuský.