vého procesu, ale aj z reformy aliancie. SR sa zaviazala do vstupu na požiadanie vyčleniť pre NATO mechanizovanú brigádu, rotu ženistov, čatu vojenskej polície, krídlo (4) transportných vrtuľníkov Mi 17 alebo Mi 24 a rotu protichemickej ochrany. Fedor očakáva len miernu modifikáciu. Ako upozornil, tieto prepočty sa robili na sily z roku 2000-2001. Transformuje sa nielen slovenská armáda, ale aj NATO. "Hlavný koncept, ktorý sa presadzuje, je nielen nasaditeľnosť, ale aj udržateľnosť síl. Takže my tiež budeme musieť zvažovať, čo budeme schopní nielen nasadiť, ale aj udržať," konštatoval pred stredajším posledným rokovaním Politického výboru NATO a Slovenska.
Zástupcovia 19 krajín aliancie v stredu v Bruseli naposledy pred naším vstupom do NATO zhodnotia prípravu na členstvo. Hovoriť budú aj o rozpočte pre rezort obrany, kde sa SR zaviazala dať rezortu 2% HDP ročne. Fedor dnes na tlačovej besede uviedol, že bude informovať o pokračujúcej diskusii k rozpočtu. Bude deklarovať, že vláda ráta s výdavkami na obranu v sume 2,02 percenta z HDP. Budúcoročný rozpočet má pokryť 1,81 % z HDP, zvyšok budú tvoriť peniaze, ktoré sa presunú z tohto roku a sú viazané na letecké opravy (1,6 mld Sk), dva programy pod gesciou MH SR a MV SR (viac ako 547 mil.Sk) a tovarové deblokácie na opravy leteckej techniky (20 mil.USD). Fedor verí, že deblokácie budú plynulé. Viaczložkový rozpočet podľa neho nie je výnimočný, majú ho viaceré pristupujúce krajiny, pobaltské doň napr. zahŕňajú aj výdavky na ochranu hraníc.
Odpočet aktualizovaného Programu prípravy SR na členstvo v NATO sa zameria okrem rozpočtu a vojensko-obranných otázok na vnútornú politiku, ochranu utajovaných skutočností a právnu pripravenosť. Štátny tajomník MZV SR Ivan Korčok očakáva od Politického výboru NATO silný apel, aby sme nepoľavili v reformách. O vnútropolitickej stabilite a najnovšom dianí u nás sa podľa neho v Bruseli hovoriť nebude. "Slovensko je demokratickou krajinou a všetky politické zmeny, politické vplyvy, politické napätia a diskusie prebiehajú na Slovensku v absolútne jasnom demokratickom rámci. Z tohto pohľadu SR je štandardnou krajinou a toto nie je predmetom pozornosti aliancie." Dôležité podľa Korčoka je, že v oblasti legislatívy a budovania funkčného systému ochrany utajovaných skutočností je SR hodnotená dobre. Zmenu neočakáva ani po stredajšom rokovaní.