Brusel 19. novembra (TASR) Európska komisia schválila návrh smernice, ktorou sa majú uľahčiť cezhraničné fúzie podnikov. Tento krok hneď kritizovali predstavitelia európskych zamestnávateľských zväzov v tej oblasti, kde sa pojednáva o zastúpení zamestnancov na rokovaniach v podniku, informovala tlačová agentúra AFP.
V utorok schválená smernica prichádza približne 20 rokov po prvom pokuse dať legitímny charakter takému kroku a má sa ňou vyplniť veľká medzera v oblasti práva spoločností. Niektoré národné legislatívy nateraz stále znemožňujú cezhraničné fúzie podnikov. To je prípad škandinávskych krajín, Írska, Grécka, Nemecka a Rakúska, pokračuje AFP. V uvedených štátoch sa cezhraničné fúzie realizujú často prostredníctvom likvidácie dotyčných spoločností a vytvorením novej, pričom tento postup stojí viac financií aj času, oznámil nemenovaný predstaviteľ Bruselu.
V smernici EK sa stanovuje základný princíp, podľa ktorého sa fúzie budú realizovať v každom členskom štáte na základe princípov a pravidiel, použiteľných pri národných fúziách. Ochrana veriteľov, majiteľov obligácií, držiteľov cenných listín iných ako akcií, minoritných akcionárov a zamestnancov je zaistená v národnom práve a bude sa v novej smernici dodržiavať. Rokovania zástupcov zamestnancov s vedením podniku sa podľa dokumentu budú uskutočňovať už v novej spoločnosti, ktorá vzíde z fúzie. V prípade neúspechu rokovaní sa použijú pravidlá platné v konkrétnom členskom štáte únie s tým, že sa stanovia normy priaznivejšie pre zamestnancov.
Podľa experta Federácie európskych zamestnávateľských organizácií (UNICE) Davida Colemana sa touto smernicou "exportuje" nemecký model spoločného riadenia podnikov a smernici sa odníma pridaná hodnota. Ako zdôraznil pre AFP, materiál EK je v protirečení so svojím zámerom, lebo "nesmeruje k zvýšeniu schopnosti konkurencie európskej ekonomiky." Agentúra AFP priniesla aj ďalší názor Davida Colemana, podľa ktorého návrh smernice EK nebude definitívne schválený do volieb do Európskeho parlamentu stanovených na rok 2004.