
…samozrejme, školstvo, nemocnice a polícia v budúcom volebnom období dostanú viac. FOTO - REUTERS

Gordon Brown najprv zdvihol prst - míňať sa pred voľbami nebude…
Do predvolebného útoku zavelili na konferencii v škótskom Glasgowe najvýraznejšie osobnosti labouristickej strany: premiér Tony Blair a minister financií Gordon Brown. Termín volieb napriek tomu ešte stále nie je známy. Razancia, s akou labouristi od štvrtka do včerajška hovorili o ekonomických úspechoch svojej vlády, však nikoho nenechala na pochybách, že voľby budú čoskoro.
Blairovci nechcú podľa agentúry Reuters spraviť rovnakú chybu, akú spravil v Spojených štátoch Al Gore, keď v prezidentskej kampani nedokázal zužitkovať výborné ekonomické výsledky, ktoré USA dosiahli aj pod jeho vedením a voľby prehral.
„Dnes môže byť vláda pyšná na hetrik dobrých ekonomických výsledkov – najnižšiu nezamestnanosť za 25 rokov, najnižšiu infláciu za posledných 30 rokov a najnižšie úrokové miery za takmer 40 rokov,“ pochválil sa Blair a vzápätí voličov varoval, že to všetko bude zničené, ak sa k moci dostanú opoziční konzervatívci. Ešte predtým si neodpustil typické predvolebné poštuchovanie: „Nikdy som nevidel konzervatívcov pod takým úbohým vedením a tak intelektuálne plytkých.“
Blair jasne oznámil, na čo sa chcú labouristi v budúcom volebnom období zamerať: na modernizáciu verejných služieb, účinnejší boj proti zločinu, ďalšie skvalitňovanie školstva a zlepšenie situácie v zdravotníctve. Gordon Brown sa na konferencii predviedol ako prísny strážca pokladnice a sľúbil, že sa vyvaruje tradičných chýb labouristických vlád – nikto nesmie rátať s „rozdávaním predvolebných darčekov“. Prisľúbil, že rodiny aj dôchodcovia by sa mali dočkať daňových úľav, ale v rozumnej miere. Vodca konzervatívcov William Hague jeho vystúpenie zhodnotil slovami, že „rozprával pravicovo, ale koná ľavicovo“.
Premiér varoval aj pred iným nebezpečenstvom, ktoré na stranu číha – je to cynizmus a apatia medzi voličmi. Prieskumy ukázali, že zrejme väčším nebezpečenstvom ako konzervatívci by pre labouristov bolo, keby ľudia v deň volieb zostali doma. Konzervatívni voliči sú totiž tradične disciplinovanejší.
Teraz zostáva rozlúsknuť poslednú záhadu – kedy sa Blair rozhodne vypísať voľby. Ako najpravdepodobnejší sa dlho javil 3. máj, ale čoraz viac sa špekuluje, že sa k urnám pôjde možno už o mesiac skôr.
MAREK CHORVATOVIČ