
Francúzske záchranárky prenášajú kurdské dieťa z havarovaného tankera do bezpečia. FOTO - REUTERS
SAINT-RAPHEL, PARÍŽ - Francúzsko je v šoku. V sobotu pri jeho južných brehoch stroskotala loď so zúboženými kurdskými utečencami. V čase havárie neďaleko mesta Saint-Raphel bolo na palube 908 ilegálnych imigrantov. „Je až zázrak, že medzi nimi nie je nikto mŕtvy alebo ťažko zranený,“ povedal hovorca prefektúry v Toulone. Podľa agentúry AFP ide zrejme o najväčší počet ilegálnych imigrantov, ktorí sa dostali na územie Francúzska.
Uviazli na plytčine
Päťdesiat metrov dlhá loď East Sea plávajúca pod kambodžskou vlajkou uviazla na pieskovej plytčine o štvrtej ráno asi dvadsať metrov od pláže Boulouris pri Saint-Raphaele na juhovýchode Francúzska. Podľa spresnených informácií tamojších úradov posádka lode vrátane kapitána opustila plavidlo skôr, ako prišli na miesto nešťastia záchranári. Pritom lodné motory nechali zapnuté a plavidlo ponechali jeho osudu. „Kapitán to urobil tak, že loď už nemohla odplávať. Bola to práca profesionála,“ povedal starosta Saint Raphael G. Ginestat.
Loď smerovala do zatiaľ nespresnenej európskej krajiny, pravdepodobne do Talianska. „Plávala z Turecka s medzipristátím v Grécku,“ povedala zástupkyňa prokurátora z juhofrancúzskeho Draguignanu Isabelle Imbertová. Utečenci na jej palube boli podľa Imbertovej „väčšinou Kurdi z južného Iraku, ktorí prešli hranice s Tureckom a tam sa nalodili“. Podľa iných správ mali utečenci namierené do Británie.
Katastrofálne podmienky
Utečenci boli vyčerpaní a mnoho z nich trpelo podvýživou. Hygienické podmienky na lodi boli žalostné. Podľa francúzskej pobrežnej hliadky a lekárov ochoreli viacerí imigranti počas plavby na tuberkulózu, keďže na palube chýbala hlavne pitná voda a strava. Medzi imigrantmi bolo na palube lode veľa žien, starších ľudí, asi tristo detí mladších ako desať rokov a aj niekoľko novorodencov. Tri ženy počas plavby, ktorá trvala sedem dní, porodili.
„Hlboké pohoršenie“ nad situáciou kurdských utečencov z lodi East Sea vyjadril včera francúzsky prezident Jacques Chirac. Bezprecedentná dráma Kurdov „ilegálne prepravovaných v neprijateľných, nedôstojných, nebezpečných a neľudských podmienkach pripomínajúcich praktiky iného storočia“ podľa Chiraca „hovorí o totálnej bezohľadnosti tých, ktorí zarábajú peniaze na biede svojich blížnych“.
Čo s utečencami?
„Chceli sme nájsť útočisko, aby sme mohli žiť v mieri,“ povedal lámanou angličtinou jeden zo stroskotancov francúzskej TV. Na udelenie azylu to však nemusí stačiť. Francúzsko čelí problému ekonomických imigrantov. „Nejde iba o politických utečencov. Ak ich prijmeme, brány sa otvoria,“ tvrdí bývalý minister vnútra Charles Pasqua. Kurdskí utečenci nemajú žiadne doklady, a preto im francúzske úrady nemôžu povoliť pobyt v krajine. Predpokladá sa, že požiadajú o politický azyl. Majú na to dvadsať dní. (peb, čtk, tasr)