Košice 23. novembra (TASR) - Navýšenie prostriedkov v programe SAPARD na neziskové projekty v oblasti diverzifikačnej činnosti na vidieku považuje Vidiecky parlament (VP) za potvrdenie svojho stanoviska, že vidiek je pripravený efektívne využiť európske peniaze aj v nepoľnohospodárskych aktivitách. K tejto zmene došlo po dohode v Monitorovacom výbore, členmi ktorého sú poľnohospodárske a nepoľnohospodárske subjekty.
Podľa informácii predsedu VP Petra Rusnáka, ktorý TASR informoval výsledkoch rokovania predsedníctva Vidieckeho parlamentu na Slovensku, ktoré sa uskutočnilo v dňoch 21. až 22. novembra v Košiciach, tento fakt považuje VP za dobrý základ budúcej spolupráce. Nutnosť partnerstiev potvrdili aj závery 2. európskej konferencie o rozvoji vidieka v rakúskom Salzburgu, ktorú usporiadala Európska komisia (EK). Jej účastníci sa zhodli na vytvorení jedného fondu na rozvoj vidieka, ktorý by integrovane zahŕňal poľnohospodárske a nepoľnohospodárske aktivity v tomto priestore.
Aj preto VP a predstavitelia Rady poľnohospodárskych samospráv - predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivan Oravec, podpredseda Zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností Vladimír Palša a predseda Zväzu roľníkov a agropodnikateľov Jozef Vaškeba - urobili ďalší krok k vytvoreniu silného partnerstva presadzujúceho spoločne záujmy vidieka. Konštatovali, že vidieckemu rozvoju na Slovensku nevenuje ani vláda ani NR SR takú pozornosť a podporu, ako v krajinách Európskej únie a v ostatných pristupujúcich krajinách. Často sa v ich slovníku degraduje vidiecky rozvoj iba na poľnohospodárstvo. Na tento fakt upozornila po prvý raz slovenskú zákonodarnú aj výkonnú moc už Svetová banka v štúdii o stave prípravy poľnohospodárstva, potravinárstva a vidieka na vstup SR do EÚ v roku 2002, ale aj EK. VP v tejto súvislosti pripomína, že odzrkadlením nezáujmu vlády o slovenský vidiek bolo aj odstúpenie od programu LEADER. Slovensko tým, ako jediná z pristupujúcich krajín, nepodporí ekonomický rozvoj komunít.
VP je presvedčený, že tento krok je dôsledkom neúplnej slovenskej štatistiky. Na rozdiel od ostatných krajín Európy v nej, ako v jedinej, chýba štatistická kategória "vidiek." Štatistický úrad SR pracuje iba s regionálnou štatistikou, ktorá nevystihuje rozdiely medzi mestským a vidieckym osídlením. Táto skutočnosť rezonovala aj na stretnutí so zástupcami Košického samosprávneho kraja a mikroregiónmi pôsobiacich v tomto území. Preto VP žiada štátne inštitúcie, aby do štatistických prehľadov o sociálno ekonomickom vývoji Slovenska zahrnul aj definíciu "vidiek," uviedol Rusnák.