Ako povedal riaditeľ centra Viliam Pichler, následníkovi trónu posielajú sadenice diplomatickou poštou a mali by byť vysadené priamo v jeho sídle, na zámku Highgrove v strednom Anglicku. Do zámockého parku by sa tak prostredníctvom britskej ambasády v Bratislave mohli dostať po niekoľkých hodinách od odoslania.
Sadenice bresta rástli vo východoslovenských Slanských lesoch, presnejšie v rezervácii Šimonka, kde aj napriek skazonosnej grafióze prežilo okolo päťsto kusov tejto neobvyklej dreviny. Podľa riaditeľa centra vedeckého turizmu ide o ojedinelý, mimoriadne vzácny a odolný ekotyp bresta.
„O sadenice bresta nás požiadal pri novembrovej návšteve Slovenska sám princ Charles,“ hovorí Pichler, ktorý princa sprevádzal. Následník trónu v tom čase aj napriek hustému dažďu nevynechal návštevu „genetickej banky“ bresta a vyše pol hodiny sa nadšene prechádzal po Badínskom pralese na strednom Slovensku. Výskytom bresta bol skutočne ohromený. V Anglicku, ako aj vo väčšine európskych štátov totiž vzácny brest takmer vyhynul. Okrem Slovenska zaregistrovali odborníci výskyt bresta horského najbližšie na Ukrajine.
DANIEL VRAŽDA