Londýn 25. novembra (TASR) - Snahu britského premiéra Tonyho Blaira udržať zdanie jednoty zničila v pondelok slovná protiamerická ofenzíva francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca v otázke rekonštrukcie Iraku, konštatuje dnes londýnsky denník Independent v súvislosti s návštevou francúzskeho prezidenta v Londýne.
Times rozoberajú tú časť rokovaní oboch štátnikov, ktorá sa týka európskej ústavy a s prekvapením zisťujú, že pre Britániu by bolo akceptovateľné, keby sa Európska únia rozšírila aj bez prijatej novej ústavy:
"Politici teraz tvrdia, že k rozšíreniu EÚ by mohlo dôjsť aj na základe už existujúcej zmluvy z Nice, a to je úžasný obrat. Tí, ktorí spochybňovali návrh európskej ústavy, neustále dostávali od britskej vlády odpoveď, že ústava je absolútne kľúčová, ak sa únia chce vyhnúť po rozšírení na 25 členov úplnej paralýze," píšu Times a dodávajú, že to nikdy nebola pravda.
V skutočnosti mala nová ústava slúžiť dvom základným cieľom. Po prvé: poskytnúť viac moci väčším štátom, aby mali prevahu nad malými, a po druhé, zredukovať počet oblastí, v ktorých by národné štáty mohli uplatniť svoje veto.
Times pripomínajú, že moc pre veľké štáty bolo vždy prioritou Francúzska, ktoré sa obáva, že rozšírenie únie rozdrobí jeho vplyv, a Nemecka, ktoré zistilo, že väčšina Východoeurópanov sa s ním nezhodne na mnohých témach, od Iraku cez Ameriku až po ekonomické reformy.
Jedným z kľúčových bodov súčasného vyjednávania je však podľa Times otázka systému hlasovania, tzv. dvojitá väčšina. Podľa navrhovaného systému EÚ by mala prijímať rozhodnutia na základe väčšiny, ktorá predstavuje 60 percent európskej populácie. To dramaticky poškodzuje napríklad Španielsko a Poľsko, ktoré by v pomernom systému disponovali oveľa väčším počtom hlasov, upozorňujú Times a pripomínajú, že Britániu v tejto súvislosti zaujíma predovšetkým počet oblastí, v ktorých by jednotlivé štáty smeli uplatniť svoje veto.
Návrh ústavy totiž presúva asi 30 zásadných tém z kapitoly, v ktorej je nutný jednomyseľný súhlas do kapitoly, v ktorej pri hlasovaní stačí kvalifikovaná väčšina. S tým Times nesúhlasia a vítajú zmenu kurzu.
"Ak teraz vychádza najavo, že je možné rozšíriť EÚ bez toho, aby sme museli mať európsku ústavu, potom je jasné, že únia neprestane fungovať," uzatvárajú noviny.