Každý človek má rád istotu. Napriek tomu, že cestujeme po celom svete všade vyhľadávame veci, ktoré poznáme z domu. Jeme v celosvetovo rozšírených sieťach rýchleho občerstvenia, využívame služby autopožičovní, ktoré poznáme z domu. Rovnako je to aj s podnikateľmi. Pri vstupe do novej krajiny vyhľadávajú služby, ktoré poznajú z domovského štátu. Preto sú zatiaľ ťažiskovými klientmi spoločností ponúkajúcich operatívny lízing.
Ako ho charakterizovať
Operatívny lízing je jedným z typov lízingu, ktorý má v zahraničí dlhoročnú históriu. Na slovenskom trhu je priekopníkom v tomto segmente Business Lease Slovakia, ktorá sa u nás udomácnila v roku 1998. Operatívny lízing je krátkodobý zmluvný vzťah medzi nájomcom, spravidla podnikateľom a lízingovou spoločnosťou. Predmetom je väčšinou prenájom automobilov. Využívajú ho najmä spoločnosti, ktoré chcú ušetriť náklady spojené s prevádzkou vozidiel. Želaný efekt sa samozrejme nedostaví, ak spoločnosť vlastní 2 - 3 autá, ale pri väčšej flotile sa náklady spojené s administratívnymi činnosťami prevádzky vozidiel značne znížia. Lízingová spoločnosť na seba v rámci zmluvy o operatívnom lízingu preberá celú správu a administratívu firemného autoparku od nákupu automobilu, cez jeho registráciu a kompletné poistenie až po administráciu čerpania pohonných hmôt a technické pre- hliadky. Špecializované lízingové spoločnosti ponúkajú svojim nájomcom 24-hodinovú asistenčnú službu a v prípade havárie alebo poruchy i poskytnutie náhradného vozidla.
Rozdiely medzi finančným a operatívnym lízingom
Pri operatívnom lízingu, na rozdiel od lízingu finančného, nie je bežné stanovenie akontácie. Pri finančnom lízingu je akontácia vopred dohodnutá, zvyčajne ako určité percento z nákupnej ceny vozidla. Obľúbené, i keď veľmi nepresné, kritérium na stanovovanie výhodnosti lízingu, koeficient lízingu, nie je možné pri operatívnom lízingu stanoviť. Doba operatívneho lízingu nie je limitovaná, odvíja sa od dohody medzi nájomcom a lízingovou spoločnosťou. Základný rozdiel medzi finančným a operatívnom lízingu však spočíva v tom, že automobil pri operatívnom lízingu ostáva majetkom lízingovej spoločnosti, kým pri finančnom lízingu je zákonom stanovené predkupné právo nájomcu. Pri operatívnym lízingom prenajímateľ stanovuje počet najazdených kilometrov, ktorý je jedným zo základných parametrov na výpočet výšky splátky.
Ďalšou zložkou splátky je poistenie predmetu lízingu. Pri operatívnom lízingu existuje možnosť zrušenia zmluvy, podmienkou je dohoda medzi nájomcom a lízingovou spoločnosťou. Výhodou pre spoločnosť, ktorá sa rozhodne pre využívanie služieb lízingovky poskytujúcej operatívny lízing je vysoká stabilita cash-flow a daňovo uznateľná splátka bez obmedzenia.
Je si z čoho vyberať
Z členov Asociácie leasingových spoločností poskytuje operatívny lízing 7 lízingových spoločností. Odzrkadľuje sa to aj v postupnom raste podielu tohto typu lízingu na celkových výsledkoch. Kým v prvom polroku 2002 tvoril podiel operatívneho lízingu na celkovom lízingu osobných automobilov 3,4 percenta, v rovnakom období tohto roka sa tento podiel zvýšil na 5,2 percenta. Zástupcovia lízingového sektora však prognózujú ďalší rozvoj tohto typu lízingu. (er)