BRATISLAVA 25. novembra (SITA) - Za nebezpečné považuje predseda Senátu Parlamentu ČR Petr Pithart určenie termínu, dokedy sa musí skončiť diskusia o budúcej ústavnej zmluve Európskej únie (EÚ). V Bratislave dnes "kategoricky odmietol" ohraničenie medzivládnej konferencie talianskym predsedníctvom. Podľa Pitharta musia jednotlivé štáty dostať priestor na to, aby formulovali svoje názory na text európskej ústavy.
Ako uviedol šéf Národnej rady SR Pavol Hrušovský, priskoré prijatie ústavného textu by mohlo byť problémom, ak sa ho rozhodnú niektoré štáty únie vetovať. Veľká Británia už naznačila, že právo veta využije, ak budúca zmluva nesplní predstavy Londýna napríklad v oblasti daní.
Pithart sa so svojím slovenským kolegom dnes nezhodli, či majú o ústavnej zmluve občania hlasovať v referende. Hrušovský a jeho KDH na Slovensku toto riešenie presadzuje, podľa Pitharta však v ČR neexistuje ani všeobecný zákon o referende.
Hrušovský s Pithartom rokoval aj o novom postavení národných parlamentov po 1. máji 2004, keď sa Česko a Slovensko stanú členmi EÚ. "Nemali by stratiť svoj význam," konštatoval Pithart. Obaja sa zhodli, že s naším členstvom v únii by mala rovnako dynamicky pokračovať aj spolupráca Visegrádskej štvorky (V4). "Aj keď má V4 odlišné pozície k pripravovanému textu ústavnej zmluvy, v budúcej Európe by mala vytvoriť spoločnú platformu," zdôraznil Hrušovský. Podľa Pitharta by mala mať V4 v rozšírenej EÚ podobnú silu ako Benelux.
Česko a Slovensko by mali v EÚ podľa Pitharta myslieť na to, že dvaja sú viac ako jeden. "Ak rozdelenie Česka a Slovenska má nejaké pozitívne účinky tak také, že sa v EÚ zase spojíme," zdôraznil Pithart.