BRATISLAVA 25. novembra (SITA) - Slovensko by malo v záujme riešenia zvyšujúcej sa migrácie uvažovať o spojení svojich síl s Poľskom a Maďarskom, konštatoval dnes na zasadnutí Výboru NR SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien jeho predseda László Nagy. Nagy tak reagoval na víziu azylovej politiky SR po jeho vstupe do Európskej únie (EÚ), ktorú dnes členom výboru predložil vedúci UNHCR na Slovensku Pierfrancesco Maria Natta. Vedúci Zastupiteľského úradu vysokého komisára OSN pre utečencov v SR (UNHCR) upozornil, že Slovensko sa od 1. mája 2004 stane hraničnou krajinou únie, z čoho mu rovnako ako Poľsku a Maďarsku vyplynú nové povinnosti v starostlivosti o utečencov. Na budúci rok tiež začne v EÚ platiť Dublinský dohovor a systém EURODAC, ktorý umožní v celej únii rýchle overenie totožnosti a registráciu osôb na základe odtlačkov prstov. Dohovor zas zavedie pravidlo, podľa ktorého môže krajina vrátiť žiadateľov o azyl do tej krajiny EÚ, ktorá ich zaregistrovala prvá.
Slovensko, ktoré v súčasnosti prijíma ročne okolo 10 tisíc žiadostí o azyl, by tak muselo čeliť veľkej vlne migrantov. Dôvodom je, že napriek vysokému číslu súčasných žiadateľov (za prvých 10 mesiacov tohto roka požiadalo o azyl 7 568 ľudí) sa väčšina z nich na území Slovenska nezdrží dlho a odchádza z táborov do ďalších krajín. Po tom, ako začne platiť Dublinský dohovor, však vrátia migrantov, ktorí sa do EÚ dostali cez SR späť na Slovensko. V prípade, že sa súčasný migračný systém Slovenska výrazne nezmení, hrozí podľa Nattu jeho kolaps. Na území SR je iba päť utečeneckých táborov s kapacitou približne 1 200 miest, čo je asi jedna osmina potrebného počtu.
Očakávaný nápor žiadostí podľa Nattu Migračný úrad ministerstva vnútra nezvládne. A to i prípade, že podľa plánu zdvojnásobí odborníkov na vybavovanie žiadostí zo súčasných 17 na 34. Východiskom by bolo otvorenie ďalších utečeneckých táborov, zníženie byrokratických prieťahov, zvýšenie počtu úradníkov MÚ MV SR a väčšie zapojenie mimovládnych organizácii. Natta súhlasí s Nagyom a navrhuje, aby sa v presadzovaní svojich požiadaviek v migračnej oblasti spojili všetky krajiny V4 - SR, Poľsko, Maďarsko ale i ČR. Len tak podľa neho môžu včas získať odbornú i materiálnu pomoc z ostatných krajín EÚ.
V súčasnosti sa pripravuje nová migračná politika SR, ktorá bude v súlade s pravidlami EÚ a začne platiť po našom vstupe do únie.