Joanne K. Rowlingová: Harry Potter a tajomná komnata
Ikar, Bratislava 2001, preložila Jana Petrikovičová
Azda najčítanejšia detská kniha všetkých čias valcuje svoju konkurenciu aj na Slovensku. Multimiliónový nápad bývalej ženy v domácnosti, ktorá naň prišla tak, že vymýšľala svojim deťom rozprávky, sa rozprestrel aj nad slovenskými deťmi. Druhý diel nezaostáva za očakávaním. Na Rokforte sa dejú tajomné až hrôzostrašné veci. Niekto napáda študentov a premieňa ich na kamene. Kto to má na svedomí? Hádam nie Harry Potter? Podľa prvého dielu Harry Potter a kameň mudrcov nakrúca v týchto dňoch režisér Chris Columbus film a filmári by hneď po ukončení natáčania mali pokračovať aj s druhým dielom, pretože inak by detské hviezdy filmu mohli prísť do puberty a mutovať ešte skôr, ako by Harry Potter skončil tretí ročník čarodejnej školy Hogwarts.
George Weigel: Svedok nádeje - životopis pápeža Jána Pavla II., III. diel
Slovart, Bratislava 2001, preložil Oto Havrila
„Svedok nádeje je najlepšou knihou o neobyčajnom živote človeka tvoriaceho dejiny,“ napísal o knihe Zbigniew Brzeziński. Čo k tejto knihe ešte dodať? Hádam ešte slová ThLic. Mariána Gavendu: „I keď senzáciechtivé médiá šíria dohady, čo bude s pontifikátom po zavŕšení Jubilejného roku, či pápež odstúpi a koľko bude ešte žiť, my môžeme pokojne dať definitívnu odpoveď: nádej nás svojou vlastnou povahou posúva za horizont dosiahnuteľného.“
Anna Grusková (editorka): Dramatika viedenskej (vídeňské) moderny
Divadelný ústav Bratislava, Divadelní ústav Praha
Fin de si`ecle, dekadencia, demolovaná literatúra, narcizmus, umenie nervov, umenie vonkajška, život podľa knižky, estetika smrti, kríza jazyka, náboženská kríza, kríza sexuality - to sú témy, ktoré sa v unikátnom zborníku objavujú v jednoaktovkách Literatúra A. Schnitzlera, Blázon a smrť H. von Hofmannsthala a Divadlo snov K. Krausa. Nechýba ani Hofmannsthalov List lorda Chandosa či dobové kritiky H. Bahra. Významných autorov viedenskej moderny spoznávame aj prostredníctvom pôvodných štúdií autorského kolektívu z Brna (J. Střítecký), Viedne (M. Csáky, H. Lunzer), Záhrebu (S. Vidulić) a Bratislavy (P. Zajac, A. Grusková). Publikácia je česko-slovenská, obsahuje biografické medailóny a dobové fotografie, odporúčanú literatúru či zoznam drám preložených do slovenčiny a češtiny.
Ferdinand Klinda: Organ v kultúre dvoch tisícročí
>Hudobné centrum, Bratislava 2001
Kniha poskytuje v populárno-vedeckej forme súbor komplexných informácií o organe. Zaoberá sa jeho dejinami, skladateľmi, ktorí najviac prispeli do organovej literatúry, národnými špecifikami využitia organu na celom svete a podrobne opisuje konštrukciu a údržbu nástroja. Publikácia oslovuje širokú komunitu priaznivcov organu, organistov, študentov, cirkevných činiteľov a každého, kto si chce rozšíriť svoje poznatky o tomto zaujímavom a komplikovanom kráľovi nástrojov. Kniha je ilustrovaná množstvom dobových kresieb a fotografií.
BHX Lohmer: Čierne kimono
Drewo a srd, Banská Bystrica 2000, preložila Mila Haugová
Rozhodne to nie je knižka „tradičnej“ poézie, ale, ako hovorí Peter Macsovszky, poézia nepotrebuje nikdy sledovať imperatív tradície. To veru rakúskemu výtvarníkovi, básnikovi a fotografovi BHX Lohmerovi ani nehrozí, jeho obrazové a textové inštalácie vytvárajú nevšedný „knižný objekt“, ktorý na prvý pohľad s literatúrou nie vždy súvisí. Iste nie je sústom pre širšie publikum, však to ani Lohmerovým zámerom nie je. Ale poézia (opäť Macsovszky) sa nemusí vždy prejavovať ako báseň.