Bratislava 26. novembra (TASR) - Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) žiada vládu o ďalšie financie na prevádzku škôl, ktorých zriaďovateľmi sú mestá a obce. Ide o 298 miliónov korún vyčíslených konkrétnymi prevádzkovateľmi týchto zariadení.
Predseda ZMOS Michal Sýkora dnes pred novinármi pripomenul, že túto požiadavku nespochybnil ani minister školstva Martin Fronc, s ktorým samospráva rokovala. Podľa Sýkoru teraz ministerstvo školstva v spolupráci s rezortom vnútra verifikuje požiadavky jednotlivých miest a obcí. Zatvorenie základnej školy (ZŠ) pre nedostatok financií zatiaľ deklarovala jedna ZŠ z bratislavskej mestskej časti Vajnory. Sýkora predpokladá, že sa k nej môžu pre nedostatok financií pridať aj ďalšie, ich počet v tejto chvíli nedokázal konkretizovať.
Budúci rok bude podľa predsedu ZMOS rozhodujúci pre reformu školstva. "Jej úspech závisí od toho, koľko peňazí zo štátneho rozpočtu vyčlení vláda pre tento odbor," myslí si. V ďalších rokoch sa totiž bude výška normatívu už iba valorizovať. Zatiaľ rezort školstva navrhuje normatív na žiaka ZŠ vo výške 24- až 25-tisíc korún pre klasické školy, pre tzv. malotriedky 30- až 33-tisíc. Samospráva očakáva výšku normatívu pre bežné ZŠ okolo 30-tisíc korún na žiaka. Tohtoročné náklady vybraných miest, ktoré predstavitelia ZMOS dnes prezentovali, sa pohybovali na úrovni 22,5- až 26,5-tisíc na žiaka ZŠ. Pri malotriedkach išlo o 31- až 33-tisíc na žiaka.
ZMOS v budúcoročnom štátnom rozpočte požaduje okrem navýšenia prostriedkov pre školstvo aj zvýšenie podielu obcí na výnosoch dane z príjmov fyzických osôb. Samospráva požaduje ponechať aj na budúci rok dotáciu na výkon samosprávnych funkcií pre obce s počtom od tisíc do tritisíc obyvateľov, ktorá sa plánuje zrušiť. Rovnako chce vyplatiť kompenzáciu za zrušený miestny poplatok z predaja alkoholických nápojov a tabakových výrobkov súvisiaci so vstupom SR do EÚ úmerne podľa výnosu poplatku v jednotlivých obciach, a nie prostredníctvom podielových daní, pretože tento miestny poplatok vykazuje veľké rozdiely. Celkovo samospráve ide o navŕšenie rozpočtu o 970 miliónov. Ak ich požiadavky poslanci neuznajú, ZMOS požiada prezidenta SR Rudolfa Schustera, aby nepodpísal zákon o štátnom rozpočte.