Deutsche Harmonia Mundi
Sopranistka Magdalena Kožená sa teraz prvý raz objavuje so skvelým svetoznámym barokovým súborom La Petite Bande, ktorý diriguje belgický znalec starej hudby Sigiswald Kuijkenen. S týmto súborom občas vystupuje aj na koncertoch. A vždy veľmi úspešne.
Ludwig van Beethoven: Klavírne koncerty 1-5
BMG/Ariola
Nová nahrávka všetkých piatich Beethovenových klavírnych koncertov, ktorá vychádza na troch cédečkách, je unikátna tým, že doteraz na českom a slovenskom trhu chýbala. Koncerty nahral mladý klavirista Jan Simon, ktorý je sólistom Symfonického orchestra Českého rozhlasu, ale hrá aj v zahraničí. Pražskú komornú filharmóniu diriguje jeho zakladateľ a šéfdirigent, svetoznámy Jiří Bělohlávek. Digitálne nahrávky vznikli v roku 2000 v pražskom štúdiu Domovina na koncertnom krídle Bösendorfer, ktorý špeciálne na túto príležitosť požičal svetoznámy výrobca klavírov z Viedne.
Gustav Mahler: Pieseň o krajine
Deutsche Grammophon
Pierre Boulez od roku 1994 nahráva práve pre túto firmu hudbu Gustava Mahlera a postupne kompletizuje celé dielo. Po symfóniách sa dostáva k veľkým vokálno-symfonickým freskám. Boulezova Pieseň o krajine má jasnú štruktúru, transparentnosť a neuveriteľnú paletu farieb. Do pomyselného súboja so svojimi predchodcami, ktorí túto nádhernú hudbu už nahrali, vstúpil úspešne nemecko-kanadský tenorista Michael Schade a litovská mezzosopranistka Violeta Urmanaová.
Dmitrij Šostakovič: Symfónia č. 2 a 3, Suita
Deutsche Grammophon
Estónsky dirigent Neeme Järvi je jedným z interpretov ruskej orchestrálnej hudby. Tentoraz si vybral skoré Šostakovičove symfónie.
Anton Brucker: Omša č. 1 d-moll, Moteta
Deutsche Grammophon
Po roku strávenom nahrávaním kantát Johanna Sebastiana Bacha vstúpil John Eliot Gardiner na hudobnú scénu so svojou vôbec prvou nahrávkou hudby Antona Bruckera na žltom labeli. Vyslobodil zažité podanie od ťažkopádnosti, dal mu vzdušnosť a dokonca určitú eleganciu. Gardinerovo objavné poňatie podporili vynikajúci sólisti a tiež famózny orchester a zbor.
Antonín Dvořák: Sláčikový koncert č. 14, op. 105
Erwin Schulhoff: Päť kusov pre sláčikové kvarteto
Gyorgy Kurtág: 12 Microludes pre sláčikové kvarteto
Deutsche Grammophon
Hagenovo kvarteto je známe tým, že často má neobvyklú dramaturgiu svojich nahrávacích projektov.
Na tomto albume skombinovali Dvořáka s modernistom 20. rokov dvadsiateho storočia Schulhoffom a žijúcim klasikom Kurtágom. S Dvořákom neprišli hagenovci prvýkrát - pred niekoľkými rokmi nahrali jeho Americké kvarteto.