Bratislava 26. novembra (TASR) - Tohtoročnými laureátmi ceny Vojtecha Zamarovského za oblasť literatúry faktu sa dnes stali český spisovateľ Karel Richter a slovenský autor Jozef Dunajovec. Rozhodla o tom porota na čele so spisovateľom Slavom Kalným oceňujúc dlhoročnú tvorbu oboch spisovateľov, pretože táto prestížna cena nie je udeľovaná za konkrétne literárne dielo.
Slávnosť dekorovania laureátov v Českom centre v Bratislave je súčasťou dvojdňového stretnutia českých a slovenských spisovateľov literatúry faktu v Budmericiach. Jeho súčasťou je nanajvýš aktuálna téma nielen literatúry, a tou je etický vzťah lekára a pacienta.
Nestor českej literatúry faktu Karel Richter (1930) je vojenským historikom a prekladateľom. Práve z oblasti armád a vojenstva všeobecne sú jeho najznámejšie diela odkrývajúce udalosti a osudy ľudí častokrát prezentované rozdielnejšie než v oficiálnej historiografii. Takým je napríklad aj Tragický osud generála Heliodora Píky: portrét československého vojáka a diplomata, kniha Úhlavní přátelé: osudová spojení: Stalin - Trockij, Hitler - Röhm, Gottwald - Slánský, Osudový omyl generála Vlasova: literárně dokumentární koláž, Pamětihodné bitvy (střety a boje) našich dějin: rok 1918 až 1945, Podkarpatští Rusíni v boji za svobodu, Přes krvavé řeky: československý východní odboj bez cenzury a legend, Bitva (Gorbačev, 1981). Okrem desiatok literárnych prác a prekladov je Richter aj šéfredaktorom Revue literatúry faktu s pútavým názvom Přísně tajné!:literatura faktu.
Prvou prácou Jozefa Dunajovca bola kniha Mŕtve ramená volajú z roku 1966. Známejším sa stal ako novinár publikujúci v denníkoch Smena, Roľnícke noviny i týždenníkoch Nové slovo, Hospodárske noviny, Mladé rozlety a Krásy Slovenska. Jeho diela z oblasti literatúry faktu sa tematicky dotýkajú najmä vzťahov človeka a prírody. Okrem zborníkových a kolektívnych prác, napríklad Rodná zem, vydal samostatne knihy Po ľuďoch stopy, Poľnými cestami, Riečni ľudia, Chlieb, Dráma v kilometri 1801 a Projektantova odysea.
Autori literatúry faktu si založili svoj nezávislý spolok až po roku 1989. Ich stretnutia mávajú väčšinou diskusný charakter, no v Slavkove pri Brne rokujú aj o každoročnom udeľovaní "federálnej" ceny Egona Ervína Kischa za literatúru faktu, ktorú môžu získať aj slovenskí spisovatelia. Pendantom národnej ceny Zamarovského je v Čechách cena Miroslava Ivanova.